Kosor: Sanader je sve znao

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Uhicenje bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polanceca potaknulo je ovaj tjedan zbunjujucu javnu raspravu o tome tko je u Sanaderovoj Vladi morao nešto znati, jesu li ministri mogli djelovati samostalno, mimo premijera, i je li nakon pobjede na parlamentarnim izborima 2003. godine Sanader formirao paralelni sustav upravljanja, skriven od clanova Vlade koji se nalaze i u kabinetu Jadranke Kosor.

Odgovarajuci na spekuliranja Jutarnjeg lista da je malo vjerojatno da Sanader nije znao što radi Polancec, bivši premijer je preko jednog odvjetnickog ureda poslao dopis u kojem navodi da bi "suvišno bilo isticati da je svakako moguce da je bilo koji clan Vlade mogao na svoju ruku poduzimati bilo koje radnje koje su bile u njegovu resoru, ali da isto tako ta cinjenica uopce ne znaci da bi takva postupanja bila protuzakonita".

Jadranka Kosor negirala je, medutim, da su ministri mogli poduzimati nešto na svoju ruku.

- Ja sam o svemu što sam kao potpredsjednica Vlade i ministrica radila obavještavala predsjednika Vlade i mislim da je to princip koji definitivno treba njegovati. Prvi covjek Vlade je najodgovorniji, mora biti u sve upucen i neprekidno nadzirati procese, izjavila je novinarima premijerka.

Time je fakticki uzela na sebe odgovornost za sve moguce greške svojih ministara, jer tvrdi da u svakom trenutku zna što se dogada u Vladi.

Iako u svom pismu izrijekom ne spominje ni Inu, ni MOL, ni Podravku, Sanader se ocito referira na taj trokut. Kad je u pitanju Podravka, Sanader o onome što je eventualno cinio Polancec doista ništa nije morao znati jer se Vlada akcijama kupnje dionica koprivnickog poduzeca nikad nije bavila niti je za takvo što zadužila svog potpredsjednika.

Medutim, kad je rijec o ugovorima s MOL-om, sve su dvojbe bespredmetne. Ne samo da je u njih bio upucen Sanader, nego su o tri ugovora potpisana s madarskom kompanijom sve mogli doznati, ako su to željeli, i ostali clanovi Vlade, ukljucujuci naravno i Jadranku Kosor.

Ipak, postoji i drugi krak rasprave o odgovornosti sadašnjih i nekadašnjih stanovnika Banskih dvora koji vodi od bivšeg predsjednika Stjepana Mesica, koji iz nekog razloga želi amnestirati clanove današnje Vlade, stvarajuci konstrukciju o paralelnoj liniji zapovijedanja.

"Sanader je s jedne strane poštivao institucije koje su funkcionirale po pravilima, a s druge je strane imao pouzdanike koji su bili na funkcijama, ali su poslove poput Ine ili Podravke vodili izvan pravila", sukus je Mesiceve teorije paralelizma.

Iz nje se može zakljuciti da umirovljeni predsjednik Polanceca smatra važnom karikom u Sanaderovom paralelnom sustavu, medutim dosad nije pojasnio tko bi još trebao biti u tom ocito kriminalnom lancu. No, siguran je da Jadranka Kosor nije.


Podijeli: Facebook Twiter