Plinofikacija prirodnim plinom dosad je zahvatila više od 5.300 kućanstava, od ukupno 11 tisuća koliko ih je u Puli koristilo gradski plin. No u pojedinim dijelovima grada dolazi do problema i negodovanja stanara. Direktor Plinare Dean Kocijančić ističe da većina problema nastaje zbog nepravovremene reakcije upravitelja zgrada, odnosno neinformiranosti.
Stanari su nam ukazali i na činjenicu da za period dok nemaju prirodni plin računi i dalje stižu. Kocijančić kaže da je riječ o iznosu fiksne naknade za obračunsko mjerno mjesto od 16,50 kuna plus PDV ili u konačnici oko 20 kuna.
- Ta se naknada plaća po zakonu neovisno o tome troši li se plin ili ne, sve dok je potrošač ugovorno vezan s Plinarom. Potrošači imaju mogućnost privremeno se odjaviti onog trena kada isključimo zgradu, a kada dobiju prirodni plin, ponovno i prijaviti te sklopiti novi ugovor, a to ih ništa ne košta, kaže direktor.
Obveza stanara je, dodaje Kocijančić, da, kada dobiju obavijest, pozovu dimnjačare i ispitaju dimovode. Time su riješili 70 posto posla. Potvrda o ispravnosti dimovoda vrijedi godinu dana.
O stanarima i ovisi koliko će vremena proći od trenutka isključivanja do novog uplinjavanja, jer nakon što stanari provjere dimovode, Plinara odspoji zgradu s gradskog plina, a stanari putem ovlaštenih izvođača moraju potom pregledati instalacije.
- Cilj nam je što prije dovršiti proces plinofikacije da stanari ne bi ostajali bez opskrbe plinom, zbog kvarova i dotrajalosti postrojenja za gradski plin. Naime, plinosprema i glavni plinovod stari su čak sto godina, a postrojenje je građeno 1968. godine i umjesto planiranih 15, radi već 44 godine i to s duplo većim kapacitetom nego što je projektirano, kaže Kocijančić.
- Radi sigurnosti građana sve se radi polako i detaljno, iako mnogi zbog toga negoduju. Ali kad se nešto dogodi, onda svi postavljaju pitanje tko je odgovoran. Plinara će i nakon što dobiju prirodni plin sve zgrade koje imaju instalaciju stariju od 30 godina kontrolirati ubuduće svake četiri godine, a zgrade s novijom instalacijom, po zakonu, svakih deset godina, dodaje.
Prema planu, u ljeto 2014. godine plinofikacija Pule trebala bi biti gotova. Tada će se nova plinska mreža protezati na gotovo 113 kilometara. Dosad je mreža izgrađena u naseljima Pješčana Uvala, Monte Giro, Veruda Porat, Verudela, Nova Veruda, Šijana, Monvidal, Krležina-Rizzijeva, Veruda, Stoja, Sisplac, Šišansko naselje i Valmade. U rujnu ove godine započela je i rekonstrukcija postojeće mreže u naselju Gregovica,te naselju Pineta, dok su u listopadu radovi počeli u naselju Arena.
- Početkom 2013. u planu je rekonstrukcija mreže u Radićevoj ulici, a tijekom godine i u naselju Monte Zaro i na Punti. Na prijelazu 2013./2014. obuhvatit ćemo naselja Pragrande, Valkane i Castropolu te završiti s naseljem Fižela, ustvrdio je direktor Dean Kocijančić. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)