Knjiga je riječ ženskog roda

Jajce (M. ĆURIĆ)
Jajce (M. ĆURIĆ)

Konceptualna izložba Gordane Majnarić u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, u sklopu manifestacije Mjesec hrvatske knjige 2017. otvorena je u utorak navečer pred brojnom publikom, a nosi naziv "Knjiga je riječ ženskog roda/Feminism like diversity".

Opširna i obimna

- Problematika tzv. ženskih studija, tj. tema koje su u fokusu širokog proučavanja položaja žene u društvu, bilo s povijesnog aspekta, bilo s onog kojem je izvor suvremena stvarnost ili oba u komparativnom suodnosu, kompleksna je poput svih tema koje dotiču čovjekovo postojanje i međuljudske odnose od prapočetka do danas i predmet su složenog, studioznog i dugotrajnog proučavanja i način kojim umjetnica izražava analize i prezentira stavove u širokom dijapazonu vizualnih medija, kazala je povjesničarka umjetnosti Tina Širec Džodan prilikom otvorenja izložbe.

Izložba je zbilja vrlo opširna i obimna, te prikazuje dio work in progress opusa ove tematike.

- Projekt, koncipiran na revidiranju stvarnosti, manifestira se u obliku autoričine reakcije na brojne suvremene društvene pojave: egocentrizam/egomanija, narcisoidnost u obliku selfieja i sličnih digitalnih medija, nova klasifikacija spolnosti, žensko-muški međuodnosi, kodeks odijevanja s akcentom na "zaštitama za glavu" (poput marame), fobije od budućnosti i optimiranje manifestirano u antiageing pristupu, fenomen kose s realnom i metaforičkom simbolikom, koji u ovoj, 2017. godini prisjećanjem na hipi pokret protiv Vijetnamskog rata i rasne diskriminacije, ali za slobodu ljubavi, slavi come back i jubilarnu, 50. godišnjicu, kazala je Širec Džodan, ističući da je istoga dana kada je otvorena izložba obilježena i 50. godišnjica čuvenog mjuzikla "Kosa".

Izložba je postavljena u dva prostora knjižnice, pored pulta za posudbu te dolje, u velikoj dvorani. Postav obuhvaća niz intervencija na knjigama crtežom, kao i antiportrete nacrtane masnim pastelom na već postojeću fotografiju iz različitih novinskih publikacija koji bez identifikacijskih znakova, "ali s kosom i njenim facetama kao objektom mnogostrukog značenja i simbolike, u konfrontaciji s najrazličitijim društvenim kontekstima upućuju na alarmantne društvene pojave i gibanja u svijetu...", kako je rekla Širec Džodan.

Autorica je kazala da je vrlo sretna i uzbuđena što je toliko brojna publika prisustvovala otvorenju ove izložbe.

- Ostala sam jednostavno bez riječi kada sam vidjela toliko ljudi. Posljednju sam izložbu u ovome prostoru imala 2013. godine, i bila je to moja treća izložba u ovome prostoru, navela je Majnarić.

Širec Džodan zaključila je da izložbu se može pogledati i svojevrsnim forenzičnim pristupom te promatrati obilje simbolike prisutne u tom postavu.

Ambijentalni projekt

Gordana Majnarić diplomirala je hrvatski i povijest na Pedagoškom fakultetu u Puli, a studirala je slikarstvo na Ecole A.B.C. de Dessin de Paris. Više godina radila je kao dizajnerica, a slika na PVC foliji vlastitom tehnikom koju je prije više od trideset godina razvila iz slikanja uljem na pleksiglasu, a koristi također i druge medije izražavanja: crtež, fotografiju, collage, skulpturu, prostornu instalaciju, videofilm i vlastiti tekst. Angažira se za globalnu ekološku higijenu stavom o ekološkoj svijesti što je istovremeno i lajtmotiv u njezinom stvaralačkom radu: "Ja se ne borim za bolju budućnost. Ja se borim protiv pogrešne stvarnosti". Od 1980. godine izlaže u Europi i SAD-u. Živi u Beču, a u ljetnim mjesecima boravi u Gajani.

Svoj ambijentalni i konceptualni projekt Gajana 1985, u kojem je između ostalog integrirala i umjetničku reciklažu, namijenila je revitalizaciji mjesta Gajana u Istri i realizira ga u obliku work in progress.

Postav su oblikovali sama autorica te Bojan Povšić i Alen Žufić, a izložbe se može razgledati tijekom radnog vremena Gradske knjižnice i čitaonice do 7. studenog. (Vanesa BEGIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter