Kineski aktivist za ljudska prava Chen Guangcheng "svojevoljno" je napustio veleposlanstvo Sjedinjenih Država gdje mu je šest dana bilo pruženo utocište, a kinesko ministarstvo vanjskih poslova odmah je zatražilo americku ispriku zbog toga slucaja koji je opteretio odnose dviju zemalja zadnjih dana, objavila je u srijedu agencija Xinhua.
Neimenovani americki dužnosnik je odmah nakon potvrdio da Chen više nije u veleposlanstvu u koje se sklonio nakon bijega iz kucnog pritvora 21. travnja. Taj je dužnosnik, zahtijevajuci da ostane neimenovan, rekao da ce Chen biti primljen u "medicinsku ustanovu" i da ce se "sastati s obitelji".
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je oštro priopcenje o cijelom slucaju i optužilo SAD za uplitanje u kineske unutarnje poslove. "Mora se istaknuti da je americko veleposlanstvo primilo kineskog državljanina Chena Guangchenga protivno pravilima i Kina zbog toga izražava svoje snažno nezadovoljstvo", kaže se u priopcenju.
"Takva americka metoda predstavlja uplitanje u kineske unutarnje poslove, a to je potpuno neprihvatljivo. Americko veleposlanstvo mora poštivati medunarodne i kineske zakone i ne smije se baviti aktivnostima koje nisu u skladu s njegovom funkcijom. Kina zbog toga zahtijeva ispriku, temeljitu americku istragu, kažnjavanje odgovornih i jamstvo da se takvi incidenti više nece dogadati", naglašava se.
Vijest da je disident izašao iz americkog veleposlanstva objavljena je u trenutku dolaska Hillary Clinton u Peking na godišnji bilateralni strateški i gospodarski susret americkih i kineskih dužnosnika. Razgovore o gospodarstvu i važna medunarodna pitanja na tom susretu koji je odavno planiran, ozbiljno bi mogao narušiti boravak kineskog disidenta u prostorijama americkog veleposlanstva.
Chen, odvjetnik koji se sam obrazovao i koji je postao poznat po svojoj kampanji protiv prisilnih abortusa, bio je zatvoren u svom rodnom selu Linyi u istocnoj pokrajini Shandong od rujna 2010. kada je pušten iz zatvora. U poruci postavljenoj u petak na internetu i upucenoj premijeru Wenu Jiabaou, Chen je potvrdio da je pobjegao iz kucnog pritvora. U video poruci u trajanju od petnaestak minuta Chen je, vidno nabijen emocijama, tražio od premijera da naredi istragu zlostavljanja njega i njegove obitelji od strane lokalnih dužnosnika.
Teksaška organizacija ChinaAid objavila je prije nekoliko dana kako je "saznala od izvora bliskog Chenu Guangchengu da je on pod americkom zaštitom i da se o njegovu statusu vode razgovori na visokoj razini izmedu americkih i kineskih dužnosnika". Kina i SAD to nisu potvrdile i sve do danas šutjele su o tom slucaju.