Sezona sniženja i rasprodaja i ove je godine "izvukla" gospodarske inspektore na teren, ne bi li provjerili pridržavaju li se trgovci propisanih pravila o isticanju cijena. Podsjetimo, Zakonom o zaštiti potrošaca te Pravilnikom o nacinu isticanja maloprodajne cijene propisano je da na proizvodu koji je na sniženju, odnosno rasprodaji, mora biti jasno, vidljivo i citljivo oznacena cijena prije i cijena nakon sniženja. Ako je cijena proizvoda više puta snižena, trgovac mora istaknuti sve njene promjene.
Kazne do sto tisuca kuna
Na naš upit kolike su kazne u slucaju kršenja ovih odredbi, iz Državnog inspektorata navode da novcana kazna za pravnu osobu iznosi od deset do sto tisuca kuna te od 10 do 15 tisuca kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi, dok je za fizicku osobu propisana kazna od pet do 15 tisuca kuna. Medutim, kako navode u svom odgovoru, tim zakonom dana je mogucnost nesankcioniranja pocinitelja prekršaja.
Naime, gospodarski inspektori mogu ne podnijeti optužni prijedlog, odnosno donijeti prekršajni nalog, ako trgovac tijekom nadzora ili najkasnije u roku od osam dana od dana provedenog inspekcijskog nadzora otkloni nepravilnosti u isticanju cijena pri sniženju ili rasprodaji. No, u tom slucaju mora biti ispunjen i drugi uvjet, a to je da je trgovac pocinio prekršaj prvi put unutar godinu dana od provedenog nadzora.
Kako navode iz inspektorata, gospodarski inspektori redovito nadziru isticanje cijena za proizvode opcenito, kao i za proizvode koji se prodaju na sniženju i rasprodajama. U vecini slucajeva trgovci tijekom nadzora (odnosno u roku od osam dana) utvrdene nepravilnosti ipak sami otklone. Unatoc tome, lani su gospodarski inspektori donijeli 11 pisanih upravnih rješenja i 30 usmenih rješenja, vezano za kršenje odredbi koje se odnose na isticanje cijena na sniženju odnosno rasprodaji, te 167 pisanih i 99 usmenih rješenja vezano za kršenje opcih odredbi o isticanju cijena proizvoda.
Kontrole cijele godine
Iz inspektorata pojašnjavaju da se kontrole isticanja cijena provode tijekom cijele godine, ne samo u sezoni sniženja, i to sukladno operativnim planovima. Na upit hoce li se kažnjavati i trgovci za koje se tijekom nadzora utvrdi da su cijene tek fiktivno snizili, iz inspektorata tvrde da hoce.
- Rijec je o takozvanoj nepoštenoj poslovnoj praksi, odnosno zavaravajucoj praksi trgovca i ako se takvo što utvrdi kazne su iste kao i za neregularno isticanje cijena. No, razlika je u tome što se takvi prekršaji moraju procesuirati, vele iz Državnog inspektorata. Dodaju da su u 2010. godini gospodarski inspektori procesuirali ukupno 37 prekršaja koji se odnose na nepoštenu poslovnu praksu trgovaca.