Iako se još ceka dokumentacija Europske komisije, Ministarstvo zaštite okoliša primilo je njezin službeni dopis kojim se potvrduje da je konzultacijski proces vezan uz sufinanciranje županijskog centra Kaštijun sredstvima EU-a pozitivno zakljucen.
U Ministarstvu ocekuju da ce i dokumentacija ubrzo stici, što bi pak trebalo i službeno potvrditi da je EU napokon odobrio znacajna bespovratna sredstva iz IPA programa za izgradnju Kaštijuna. Iz Ministarstva potvrduju da ce Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji putem IPA programa za gradnju centara biti dodijeljeno ukupno 49 milijuna eura, od cega ce Europska unija izgradnju Kaštijuna sufinancirati s 18.952.628 eura.
Direktorica tvrtke Kaštijun Vesna Dukic kaže da je pitanje dana kada bi sufinanciranje sredstvima EU-a trebalo postati i formalno jer još se treba potpisati bilateralni sporazum. Otprije je poznato da ce se iz istog programa u iznosu od 465 tisuca eura sufinancirati i tvrtka koja ce za Kaštijun obavljati usluge odnosa s javnošcu. No, još se ne zna koja je tvrtka dobila posao, premda je prvi medunarodni natjecaj bio raspisan još u svibnju prošle godine.
Prema zadnjim informacijama, za taj atraktivni posao u drugom natjecajnom pokušaju ponude je dostavilo ukupno sedam zainteresiranih tvrtki, a u uži krug ušla su tri potencijalna pobjednika. Medu njima su i grcka tvrtka Enviroplan u konzorciju sa zagrebackom tvrtkom Dvokut Ecro, tvrtka Hauska&Partner, cije je sjedište u Zagrebu, a javila se u konzorciju sa španjolskom tvrtkom Eptisa Servicios de Ingenieria, te danska tvrtka Ramboll Denmark koja konkurira u suradnji sa zagrebackom tvrtkom za odnose s javnošcu Briefing komunikacije.
Zasad novosti nema ni glede ugovora za radove na Kaštijunu, cija je najava objavljena krajem prošle godine na stranicama Fonda za zaštitu okoliša i energetsku ucinkovitost Europske komisije. Radi se o izgradnji i probnom radu MBO postrojenja, projektiranju, odlagališnim poljima, sustavima za prikupljanje procjednih voda, postrojenju za procišcavanje otpadnih voda, reciklažnim dvorištima, upravnoj zgradi i pratecoj infrastrukturi.
Dukic pojašnjava da ce medunarodni natjecaji za radove i nadzor biti objavljeni paralelno, nakon cega ce se objaviti i natjecaj za nabavku opreme.
Na prošlotjednoj sjednici Vlade usvojena je odluka o izmjenama i dopunama Plana gospodarenja otpadom u RH za razdoblje od 2007. do 2015. godine kojima se namjerava potaknuti i ubrzati izgradnja centara za gospodarenje otpadom.
Predvideno je da Fond za zaštitu okoliša i energetsku ucinkovitost odsad u cijelosti financira troškove istražnih radova, izradu projektno-tehnicke dokumentacije i pripreme projektne aplikacije za sufinanciranje buducih centara sredstvima EU-a, dok je dosad sufinancirao najviše 60 posto iznosa troškova. Takoder, ostatak novca dosad su trebale osigurati jedinice lokalne, odnosno regionalne samouprave.
Predvida se i financiranje sanacije odlagališta otpada na podrucju Hrvatske iz sredstava EU-a i Fonda u stopostotnom iznosu, što je ranije bilo ograniceno na približno 60 posto troškova. S obzirom na to da ce se iz europskih fondova pokriti do 85 posto troškova sanacije, izmjenama plana Fond ce snositi ostatak do punog troška sanacije.
Novost je i da Fond daje mogucnost beskamatnih zajmova jedinicama lokalne i regionalne samouprave za kupnju zemljišta za izgradnju centara, sanaciju odlagališta i izgradnju pretovarnih stanica.
Glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša Kata Gojevic istice da je cilj sanirati i zatvoriti sva postojeca odlagališta i istovremeno uspostaviti mrežu županijskih i regionalnih centara za gospodarenje otpadom da bi se do kraja 2018. godine na podrucju cijele Hrvatske uspostavio integralni sustav gospodarenja otpadom.