Kardinalski zbor Katoličke crkve u ponedjeljak u Vatikanu počinje sa svakodnevnim sastancima uoči konklava na kojima se trebaju utvrditi zahtjevi i izazovi pred kojima se Crkva nalazi te usvojiti smjernice o tome kakav joj je Papa potreban.
Namjera kardinala je da se Papa bude izabran tijekom sljedećeg tjedna i zatim svečano ustoličen nekoliko dana poslije kako bi mogao biti u službi tijekom Velikog tjedna, koji počinje s Cvjetnicom 24. ožujka i kulminira Uskrsom nedjelju poslije.
Opće kongregacije, sastanci svih kardinala koji su stigli u Rim, odvijat će se svakodnevno dvaput na dan, ujutro i popodne, sve do početka konklava. Na kongregacijama će sudjelovati i kardinali stariji od 80 godina koji nemaju pravo ući u konklave i birati novoga Papu.
Sastancima predsjeda dekan Kardinalskog zbora Angelo Sodano, a svaki kardinal ima pravo govoriti sedam minuta. Kongregacije su i prigoda se kardinali međusobno bolje upoznaju i utvrde koji su među njima kadri postati novim poglavarom Crkve.
Kardinali će tijekom sljedećih dana odrediti i kada će početi konklave. Očekuje se da bi to moglo biti početkom sljedećeg tjedna. Pravo glasa ima 117 izbornika, ali su dvojica odustala od dolaska u Rim pa će u Sikstinsku kapelu ući njih 115.
Na dnevnom redu kongregacija sigurno će biti i upravljanje Crkvom jer se tijekom afere Vatileaks pokazalo da u Vatikanu ima korupcije i beskrupuloznog suparništva. Očekuje da će kardinali biti informirani i o drugim skandalima i nepravilnostima u Kuriji o kojima su proteklih dana talijanski mediji opsežno izvještavali.
Izlaganje svakog kardinala na kongregacijama pažljivo će se pratiti, a diskretno će se raspitivati o kvalifikacijama onih istaknutijih.
Kardinali nikada javno ne otkrivaju tko su njihovi favoriti, ali u intervjuima daju naslutiti kakve bi kvalitete novi Papa trebao imati. Jedna od najčešće spominjanih je sposobnost prenošenja vjere, odnosno vještine komunikacije.
Na kongregacijama će se sigurno razgovarati o seksualnim skandalima koji potresaju Crkvu, posebice jer je jedan od kardinala izbornika, edinburški nadbiskup Keith O'Brien zbog toga prošli tjedan podnio ostavku.
Njujorški nadbiskup Timothy Dolan u razgovoru za Reuters u petak je kazao da je za Crkvu velik izazov rast broja ljudi koji vjeruju u Boga, ali odbacuju organizirane crkve, u fenomenu koji sociolozi nazivaju "vjerovanje bez pripadanja".
Na općim kongregacijama kardinali donose odluke većinom glasova, ali nemaju nijednu od papinskih ovlasti. To je razdoblje u kojem se Katolička crkva najviše približava demokraciji. (Hina/Reuters)