Karamarko surađivao s Nijemcima na slučaju "Perković"

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko izjavio je večeras da nijedna vlast dosad nije procesuirala Josipa Perkovića jer za to "očito, hrvatsko pravosuđe nije imalo volje".

- Bilo je kaznenih prijava, bilo je priča o izručenju, o nedostatku dokaza... Očito hrvatsko pravosuđe nije imalo volje riješiti taj slučaj, rekao je Karamarko u razgovoru za HTV, a upitan znači li to da posao nije odradilo Državno odvjetništvo, odgovorio je: "Ne, ne kažem da Državno odvjetništvo nije odradilo taj posao. Treba ocijeniti tko je što odradio".

Izručenje bivšeg agenta i čelnika Udbe, a kasnije i hrvatskih tajnih službi, Josipa Perkovića traži Njemačka koja ga sumnjiči za ubojstvo hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Muenchenu. Karamarko je potvrdio da je, kada je bio na čelu SOA-e, surađivao s njemačkim pravosudnim tijelima na tom slučaju.

- Posredstvom međunarodne pravne pomoći smo surađivali s njemačkim pravosudnim organima. To je ono što mogu reći, mi i odvjetništvo. S time da morate znati, po ZKP-u, takve postupke prije svega koordinira odvjetništvo. Mi smo uvijek bili nekakav servis koji je dostavljao informacije, a to smo radili, dostavili i svoju zadaću ispunili, rekao je.

- Volio bih da ne dođe do sankcija, ali u tu nas je situaciju doveo premijer Zoran Milanović, naglasio je Karamarko.

Govoreći o problemu postavljanja ploča na javnim ustanovama s natpisima na latinici i ćirilici u Vukovaru ponovio je da Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina treba gledati integralno jer taj zakon člankom 8 priječi da se dvojezične ploče postave u Vukovaru.

Na sjednici Gradskog vijeća Vukovara 24. rujna, rekao je, bit će pokrenuta inicijativa da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta, što znači, dodao je, da bi ćirilični natpisi ostali u dijelu "koji kontrolira država, a sve što kontrolira Grad tu bi išlo latinično pismo".

Upitan kada bi, po njemu, bilo vrijeme da su dvojezični natpisi na svim institucijama u Vukovaru, Karamarko je odgovorio: "U onom momentu kada bude zadovoljen čl. 8 Ustavnog zakona, što znači da se zakon može implementirati samo u onom slučaju ako doprinosi razvoju odnosa, suradnji i komunikaciji većinskog naroda s pripadnicima nacionalnih manjina. Nažalost, u Vukovaru u ovom trenutku to nije slučaj". (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter