Vađenje prijekog potrebnog kamena na tradicijski način za potrebe obnove objekata graditeljske baštine na Barbanštini tema je koju je na posljednjoj sjednici Općinskog Vijeća Barbana otvorio vijećnik Edi Radola.
- U Grandićima se odvija akcija tradicionalnog zidanja koju je u proračun uvrstila i Općina. Ona daje materijal i financira iskope, a mještani, koji volonterski rade, spremili su i potrebno kamenje. Međutim, tog kamenja je premalo.
Bit će problem kada se akcija bude odvijala u drugim mjestima po istom projektu. Općina bi zato trebala odrediti lokaciju na kojoj se može vaditi kamen, unijeti je u Prostorni plan, i da to kamenje bude namijenjeno isključivo za obnovu zidova, lokvi i slično, rekao je Radola.
Načelnik Općine Denis Kontošić naveo je da i takva aktivnost spada pod rudarsku djelatnost, a to sve onda jako komplicira stvari.
- Općina može predvidjeti lokaciju, ali već smo imali problema s ilegalnim kamenolomima, i ne bi željeli ulaziti u to. Ako se otvara kamenolom onda se zna kakva je to procedura. Onoliko kamenja koliko je potrebno nama osigurat ćemo na način kao što je to učinio i Vodnjan za svoju akciju obnove kažuna i suhozida - da se deponira kamen iz iskopa prilikom gradnje infrastrukture.
Otvaranje kamenoloma ide teško, općina ne može biti vlasnik kamenoloma, niti može ikome odobriti vađenje materijala, rekao je Kontošić.
U ovoj je godini za obnovu suhozida i kažuna na Barbanštini u općinskoj kasi osigurano 20 tisuća kuna, a toliki se iznos planira i za slijedeću godinu. No, proračun i programi za 2016. godinu su prošli tek prvo čitanje pa je o konačnom iznosu za graditeljsku baštinu prerano govoriti. (Z. STRAHINJA)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.