Mediteran je jedno od najprometnijih mora na svijetu. Iako pokriva svega 0,7 posto ukupne površine svjetskih mora, njime se odvija 30 posto cjelokupnog međunarodnog pomorskog prometa. Onečišćenje mora uljem, opasnim i štetnim tvari može se dogoditi u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu, osobito duž glavnih pomorskih putova, te na terminalima za utovar i istovar roba, gdje je vjerojatnost onečišćenja okoliša najveća.
Na godišnjoj razini, na Mediteranu se u prosjeku dogodi 60-tak takvih nesreća od čega je čak 15-ak rezultat pomorskih nesreća tankera koji prevoze naftu ili kemikalije. U tom kontekstu, Jadransko more nije iznimka, pogotovo iz razloga što u geografskom smislu predstavlja uski i u svjetskim razmjerima iznimno plitki zaljev čiji je naftni promet usmjeren prema tranzitnim lukama koje se uglavnom nalaze u njegovom sjevernom, najplićem dijelu.
Incident s turskim brodom "Und Adryatik", koji se dogodio 2008. godine, ukazao je na nužnost udruživanja odnosno zajedničkog djelovanja nadležnih institucija svih zemalja regije u slučajevima sličnih događaja.
Iz tog razloga Istarska županija se uključila u projekt HAZADR-"Jačanje zajedničkog kapaciteta za borbu protiv onečišćenja Jadranskog mora uljima te ostalim otrovnim i štetnim tvarima ". U projektu sudjeluje 13 partnera iz Hrvatske, Italije, Slovenije, Crne Gore i Albanije.
- Najveću dodanu vrijednost projekta predstavlja osnivanje Jadranskog istraživačkog centra za borbu protiv onečišćenja mora uljem te opasnim i štetnim tvari koji se planira osnovati u Rijeci. Sustavnom i zajedničkom obukom osoblja uključenog u intervencije s obje strane Jadrana, centar će unaprijediti opću sigurnost i spremnost za krizne situacije u cijelom jadranskom području, kazao je koordinator projekta u ime Istarske županije Andrej Mandić. (D. BAŠIĆ-PALKOVIĆ)
VIŠE ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU