Kako biti konkurentan s najskupljom zemljom?

Novi vinogradi na državnom zemljištu u rovinjskoj Turnini (A. POKRAJAC)
Novi vinogradi na državnom zemljištu u rovinjskoj Turnini (A. POKRAJAC)

Poljoprivrednici udruženi u Agrorovinj već dvije godine vode bitku za ujednačavanje cijena zakupa državnih poljoprivrednih zemljišta, a sada među svoje zahtjeve uvrštavaju i druge, poput prenošenje zakupa i produženje ugovora.

Za zakup hektara državnog zemljišta u Rovinju, a slično je i u drugim područjima Istre, godišnje se plaća i do 2.280 kuna, više od četiri puta od prosječne cijene u Hrvatskoj. Za usporedbu, najčešća cijena u unutrašnjosti zemlje iznosi 300 kuna, pa je državna zemlja u Istri gotovo osam puta skuplja. Takve cijene čine istarske poljoprivrednike nekonkurentnim, posebno u sadnji trajnih nasada i u proizvodnji ratarskih kultura.

Za trajne nasade, primjerice, treba obraditi zapušteno zemljište i nakon sadnje čekati od pet do deset godine za prvi urod. Zbog toga je u Istri najviše neobrađenog zemljišta.

Umjesto prema bonitetu zemljišta, koji se temelji na svojstvima tla, klimi, reljefu i ostalim prirodnim uvjetima, a u Istri su nepovoljniji od primjerice u Slavoniji i Baranji, cijene zakupa su se određivale prema lokacijama gdje se nalazi, što često, kao u primjeru Istre, nema velike veze s postizanjem uroda.

- Zahvaljujući činjenici da su cijene zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta rađene prema procjeni Porezne uprave, istarski poljoprivrednici su enormno oštećeni prema onima u ostalim dijelovima Hrvatske. Visoke cijene zakupa ih čini nekonkurentnim, pa ćemo tijekom rasprave o izmjenama Zakona o poljoprivredi amandmanima i lobiranjem tražiti da se ujednače. Također, podržat ćemo sve primjedbe ne samo Agrorovinja, već i ostalih udruga i zadruga na području Istarske županije, komentirao je Milan Antolović, županijski pročelnik za poljoprivredu.

Na poticaj Ceha poljoprivrednika HOK je svojedobno organizirao susret sa tadašnjim ministrom poljoprivrede Petrom Čobankovićem. On je prihvatio argumentirani zahtjev, pa je u kratkom vremenu došlo do izmjene pravilnika, te je na području Istre umjesto 1.140 početna cijena zakupnine smanjena na prosječnu hrvatsku od 502 kuna po hektaru. Izmijenjene su i odredbe prema kojoj se na natječajima više ne mora prihvatiti najviše ponuđena cijena, već se natjecatelji određuju prema statusu i programu poljoprivrednika.

Rovinjski poljoprivrednici su bili zadovoljni, ali je prilikom zahtjeva za promjenu ugovora Državno odvjetništvo zauzelo stanovište da se nove odredbe pravilnika mogu primijeniti samo na ugovore koji će se sklapati nakon novih natječaja. Budući da je do tada u Rovinju već bilo raspodijeljeno 350 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, njihovi zakupci i dalje plaćaju po hektaru od 1.140 do 2.280 kuna, pa su opet na početku. (Aldo POKRAJAC)

CIJELI ČLANAK PROČITAJTE U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU.


Podijeli: Facebook Twiter