Kajin: Da nemamo turizma, bili bismo kao Bosna

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Prijedlog strategije razvoja turizma naišao je danas na nepodijeljenu podršku u Saboru, no nezavisni Damir Kajin sumnja da će Vlada uspjeti ostvariti zacrtane ciljeve u toj gospodarskoj grani, bez koje bi, uvjeren je Kajin, "Hrvatska bila poput Bosne".

"Da ne daj bože nemamo turizma, ja ne znam što bismo bili. Bili bismo poput Bosne, valjda", rekao je Kajin.

Kajin je skeptičan oko procjene o 20 tisuća novih hotelskih soba do 2020. Podsjetio je da je Hrvatska po hotelskim kapacitetima na razini 1990.

Sumnja i u podatke o sedam milijardi kuna godišnje zarade od turizma, a ustvrdio je da je riječ o "satelitskom" računanju zarade koje je 2003. uvela ministrica Pave Župan Rusković, a po kojoj se u zaradu od turizma računaju i njegovi efekti na druge gospodarske grane.

Kajin tvrdi da Hrvatska od turizma izravno zaradi oko 2,2 milijarde eura te da je jedino taj podatak moguće uspoređivati s prihodom od 40 milijardi eura koje, primjerice, zaradi Španjolska.

Iako je za Klub HDZ-a Strategija razvoja turizma do 2020. „jedan od najboljih dokumenata koji je došao u Sabor tijekom proteklih godinu i pol“, Josip Borić je izrazio sumnju kako će se ostvariti njezini ciljevi u predstojećih sedam godina uz, kako je rekao, demotivirajuću i depresivnu današnju situaciju.

Privatnici su, zamjerio je, „neželjeno dijete“ u strategiji, prepušteno stihiji. Oni nemaju predstavnike u važnijim državnim tijelima koja se bave turizmom, a sad im se šalje i poruka da ne trebamo njih već trebamo hotele i kampove, poručio je.

Ministar Darko Lorencin odgovorio mu je da se Strategijom niti brani niti ograničava razvoj privatnog smještaja. „Počinjemo voditi brigu o njima te razumnim mjerama pokušavamo utjecati na njihovu kvalitetu“, poručio je.

HSS-ovac Branko Hrg replicirao je Lorencinu rekavši da bi trebalo poticati privatni potencijal u kontinentalnom dijelu. „Zašto se u tom smislu ne bi potaknula i Marija Bistrica, po uzoru na Međugorje, te se u tom našem nacionalnom svetištu razvijao višednevni, a ne jednodnevni vjerski turizam“, zapitao se Hrg.

Borić je također zamjerio i što se u Strategiji najmanje spominju ljudi izuzev, kako je rekao, u dijelu koji se odnosi na njihovo obrazovanje u turizmu. Mišljenja je i da nam nedostaje novi zakon o turističkim zajednicama.

Pohvalivši stručnost bivšeg ministra turizma Veljka Ostojića, zapitao se hoće li i ministar Lorencin imati snage suprotstaviti se incijativi o porezu na nekretnine. „Vjerovao sam da Veljko Ostojić to može, a sada i djelatnici u turizmu kažu da će im taj porez odnijeti pet posto prihoda“, rekao je Borić.

Iako je pozdravio Strategiju razvoja IDS-ov Giovanni Sponza naglasio je da bi trebalo još snažno poduprijeti i valorizirati kontinentalni turizam koji ima potencijale cjelogodišnjeg poslovanja.

Ocijenio je i da je nužno investirati u najpoznatije hrvatske nacionalne parkove koji su, kako je rekao, u lošem stanju, a ustvrdio je i kako nam treba i strategija prometnog razvitka. „Mora se pronaći partnere koji su spremni uložiti u zapostavljenu željezničku infrastrukturu u Istri“, mišljenja je Sponza. (Hina)

 


Podijeli: Facebook Twiter