Prije samo mjesec dana predsjednik Srbije Boris Tadic nije želio doci na inauguraciju hrvatskog predsjednika Ive Josipovica, no sada su njih dvojica odlucila okrenuti novu stranicu. Nakon "sastanka upoznavanja" u Opatiji, Josipovic i Tadic zablistali su pred politickom i gospodarskom elitom s obje strane Atlantika, na uglednom Brussels forumu.
Pokazali su da je sasvim moguce i normalno da dvije najvažnije države u regiji suraduju i pomažu jedna drugoj, jer obje imaju zajednicki cilj: ulazak u EU.
Nastupivši na panelu o buducnosti Balkana - koji je po opcoj ocjeni bio najuspješniji od desetak panela što su se u dva dana održali na Brussels forumu - Josipovic i Tadic razgalili su slušatelje obecavši konstruktivnu politiku prema Bosni i Hercegovini.
- Dok su Tudman i Miloševic 1991. razgovarali o podjeli Bosne, mi smo u Opatiji dogovorili da cemo uciniti sve, ali apsolutno sve, da bismo zaštitili integritet i opstanak Bosne, porucuje nedvosmisleno predsjednik Srbije, na što je dobio odgovor da su Europa i Amerika na to cekale godinama.
Ugledni britanski novinar Misha Glenny, autor "Smrti Jugoslavije", nazvao je briselski nastup Tadica i Josipovica ni manje ni više nego povijesnim dogadajem, jer ce novo razumijevanje i partnerstvo Srbije i Hrvatske, po njegovom mišljenju, onemoguciti buduce ratove u regiji.
Josipovicev i Tadicev nastup zorno je pokazao da Europu zbog Bosne još uvijek muci necista savjest. Jedni su, diplomatski, situaciju u BiH nazivali zamrznutom, no drugi su bili izravniji, smatrajuci da je situacija prijeteca i da je integritet BiH upitan.
Americki senator hrvatskih korijena George Voinovich, koji je takoder sudjelovao na "balkanskom" panelu s Josipovicem i Tadicem, Bosnu pak naziva "nedovršenim poslom", zbog cega je bio ganut Josipovicevim i Tadicevim "novim duhom".
- Devedesetih smo imali Miloševica, Izetbegovica i Tudmana, a pogledajte sada koliki je napredak napravljen, no još uvijek se radi o nedovršenom poslu, jer sve zemlje bivše Jugoslavije moraju postati clanice EU-a i NATO-a. rekao je.