Celnici Europske unije okupit ce se krajem ovoga tjedna na kljucnom summitu na kojem ce pokušati dogovoriti promjene europskih ugovora radi jacanja fiskalne discipline s ciljem da vrate povjerenje investitora da je ulaganje u obveznice zemalja clanica eurozone sigurno.
Celnici 27 zemalja clanica najprje ce se okupiti u cetvrtak navecer na neformalnoj veceri. U petak ujutro nakon potpisivanja pristupnog ugovora s Hrvatskom, pocinje službeni dio summita. Predsjednica hrvatske vlada na odlasku Jadranka Kosor sudjelovat ce kao promatrac na summitu, koji bi mogao odrediti kako ce Unija izgledati do njezina ulaska u clanstvo 1. srpnja 2013. godine.
Nije prvi put u posljednje dvije godine da se summiti europskih celnika nazivaju povijesnim i sudbonosnim za rješavanje dužnicke krize i opstanak eura. Nakon svakog summita dolazilo je do kratkotrajnog zatišja na financijskim tržištima, ali se ubrzo pokazivalo da tržišta nemaju povjerenja u dogovore europskih celnika. Ovaj put je i poslovicno oprezni povjerenik za ekonomska i monetarna pitanja Olli Rehn izjavio da je ostalo još samo desetak dana za sprecavanje kolapsa eura, a mnogi komentatori najavljuju apokalipticne scenarije, tvrdeci da se kriza može zaustaviti jedino nekim krupnim, snažnim potezom, što dodatno stvara i povecava psihozu.
Dva glavna aktera u eurozoni, njemacka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy poslali su u srijedu zajednicko pismo predsjedniku Europskog vijeca Hermanu Van Rompuyu u kojem pozivaju sve zemlje clanice EU-a da se slože s promjenama ugovora, a da ce u suprotnom to trebati napraviti samo zemlje clanice eurozone.
"Potrebna su nam nova pravila, ambicioznija i obvezujuca za zemlje eurozone, jer imati zajednicku valutu podrazumijeva podjelu odgovornosti. Mi predlažemo da se ta nova pravila i angažmani ukljuce u europske ugovore. U suprotnom, zemlje cija je valuta euro morat ce ici same naprijed. U tom slucaju, ucinit cemo da zemlje clanice koje to žele i mogu, to ucine na nacin da novi ugovor bude ukljucen u europsku pravnu stecevinu što je prije moguce", kaže se u zajednickom pismu kancelerke Merkel i predsjednika Sarkozya.
Merkel i Sarkozy novim ugovorom žele stvoriti "Uniju stabilnosti i rasta". Za uspostavu te unije trebalo bi definirati novu institucionalnu arhitektu, bez nepotrebnog dupliciranja vec postojecih struktura. (Hina)