Jezik neodoljivo vezan za politiku

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Na pulskom Sveucilištu Jurja Dobrile u utorak je u Svecanoj dvorani Tone Peruška predstavljena monografija "Izmedu politike i stvarnosti - jezicna situacija u novonastalim državama bivše Jugoslavije". Uredili su je Vesna Požgaj Hadži, Tatjana Balažic Bulc i Vojko Gorjanc, a objavilo sveucilište u Ljubljani.

- Rijec je o monografiji u cijoj je izradi sudjelovalo 20-ak autora iz Ljubljane, Kopra, Zagreba, Splita, Pule, Podgorice, Beograda i Skopja. Ako govorimo o mijenama u jeziku, možemo ih podijeliti na unutarnje, koje su evolutivne i postupne, i na one na koje utjecu vanjski cimbenici, a upravo se potonjim bavi monografija, kazao je Zoricic.

- Naslov monografije govori nam da je jezik neodoljivo vezan za politiku. Politika utjece na standardizaciju jezika. Birali smo autore za koje smo bili potpuno sigurni da im je na prvom mjestu struka, a ne politika, stoga smatram da je ova knjiga objektivan prikaz sociolingvisticke situacije u bivšoj Jugoslaviji, rekla je Požgaj Hadži.

Mirjana Benjak, suautorica teksta s Nevom Cebron "Stavovi studenata hrvatske i slovenske Istre o kulturnom identitetu", rekla je da su htjele uvidjeti potice li Istra otvoren odnos prema razlicitosti.

- Istraživanje smo proveli medu 55 studenata pulskog i isto toliko studenata koparskog sveucilišta. Uvjerile smo se da su studenti svjesni života u multikulturalnoj sredini, da prihvacaju drugacije kulturne identitete te da gaje pozitivan odnos s drugacijima od sebe, kazala je Benjak.


Podijeli: Facebook Twiter