I ovog ljeta nesnosni smrad kod zgrade Pošte na Danteovom trgu izazvao je opravdane kritike nadležnima. Nakon što se izgradio obalni kolektor duž rive i u Flaciusovoj ulici, te je očišćen kanal Pragrande u koji su nelegalno spojene i cijevi fekalne kanalizacije okolnih kuća na trasi Pragrandea, smrad fekalija u samom centru grada izaziva gnušanje. Stoga kada inženjer građevinarstva Mario Vošten, koji je i radio na dijelu projekta obalnog kolektora putem ugovora o djelu, kaže da zna u čemu je pogreška, trebalo bi ga saslušati.
Ponuđeno rješenje je jeftinije
- Radio sam na projektu u prvoj fazi kada su rađeni iskopi, a učinjene su pogreške u drugoj fazi u kojoj nisam sudjelovao. Međutim, proučio sam projekt u detalje jer mi je dokumentacija kasnije bila dostupna i smatram da je došlo do pogreške u postavljanju sifona na prenisku visinu u šahtovima, a to sam utvrdio i mjerenjem kroz rešetke. Zašto je ranije kanalizacija funkcionirala bez smrada? Zato jer su sifoni bili na primjerenoj visini. Naime, sada je nivo u šahtu jednak onom mora gdje kanal Pragrande ulazi u more, navodi Vošten, koji je skicirao i rješenje kako problem riješiti, što bi bilo puno jeftinije od sadašnjeg rješenja s ugradnjom filtera.
Vošten ističe da je, svojevrsno tehničko pismo/rješenje, koje osim drugačijeg pozicioniranja "koljena" sifona sadrži i svojevrsnu plastifikaciju, uputio u gradski protokol te Herculanei, ali se na njega nitko nije obazirao.
- Filteri nisu rješenje. Jednostavno su sifoni postavljeni prenisko i kada nastupi oseka u šahtovima ostaju fekalije čiji se smrad širi područjem, zaključuje Vošten, koji tvrdi da ima dovoljno prakse kroz radni vijek te kroz 30-ak projekata po Puli koje je vodio od kojih je najznačajnija izgradnja Robne kuće gdje je bio glavni nadzorni organ.
Ugradnja nepovratnih ventila
Kako nam odgovaraju iz Pragrandea, oni su u rujnu prošle godine usvojili projektni zadatak radi rješavanja širenja neugodnih mirisa u predjelu glavne pošte. Na javnom natječaju izradu idejnog rješenja dobio je građevinski fakultet u Splitu, rješenje su izradili profesori Margeta i Bojanić. Kao konačno rješenje, između nekoliko njih, odabrana je ugradnja filtera na pojedinim mjestima u gradu oko zgrade glavne pošte i ugradnja nepovratnih ventila na kanalu Pragrande te tretiranje enzimima.
"Prema idejnom rješenju i kompleksnosti problema mišljenje je profesora da ne postoji jednoznačno rješenja već kombinacija više njih. Do sada su se ugradila četiri filtera, dok će se peti ugraditi ovih dana kada će se montirati i nepovratni ventil u kanalu", navode iz Pragrandea i ističu da je gospodina Voštena dvaput primio rukovoditelj kanalizacije kojem je prezentirano rješenje. Iz Pragrandea navode da je to rješenje prezentirano i profesorima koji su bili mišljenja da bi ostala tehnička rješenja značajno bolje rješila pitanje širenja neugodnih mirisa.
"Sifoniranje je općenito palijativna mjera koja ne rješava uzroke, nego sprječava/umanjuje posljedice procesa koji se odvija u unutrašnjosti kanala Pragrande. Kao takva, mjera sifoniranja ne može se ni teoretski smatrati rješenjem, jer će isplinjene komponente s neugodnim mirisima, čak i u varijanti hermetiziranja kanala Pragrande, naći svoj alternativni put do atmosfere, potpomognute efektom dodatnog pritiska odozdo uslijed plime u kanalu", pojašnjavaju iz Pragrandea.
Navode i da kada bi stajala teza da su sifoni postavljeni prenisko onda bi kod svake plime u kanalizacijski sustav prodrla značajna količina mora što bi se registriralo u vidu visokih provodljivosti, a što, prema saznanjima, nije slučaj.
- Ako se sifoni izdignu na višu kotu, kako sugerira skica gospodina Voštena, stvorio bi se hidraulički uspor za sve oborinske/mješovite dotoke koji se odvode u kanal Pragrande, što u kišnom razdoblju povećava rizik plavljenja prometnica i pješačkih površina oko sifoniranih slivnika. Tako se, osim neriješenog problema neugodnih mirisa, povećava opasnost izlijevanja onečišćenih mješovitih dotoka, koji će u tom slučaju postati ne samo problem u vidu neugodnih mirisa, nego i javno-sanitarni problem. Iako kemijska filtracija na diskretnim lokacijama ima domet u ovom slučaju, ni u kom slučaju ne stoji teza da se neugodni mirisi ne mogu pročišćavati. Praksa na velikom broju uređaja za pročišćavanje upravo pokazuje suprotno. Smatramo da su već poduzete mjere značajno doprinijele neutralizaciji neugodnih mirisa te da će ugradnja nepovratnih ventila i ostalih filtera dodatno pozitivno utjecati, zaključuju iz Pragrandea. (Goran ROJNIĆ)