U svom prvom pojavljivanju u javnosti otkako je zbačen, Janukovič je na tiskovnoj konferenciji rekao da su ga na uzmak s vlasti prisilili "mladi profašistički razbojnici".
"Nisam svrgnut, nisam pobjegao, nego sam prisiljen napustiti zemlju pošto sam dobio prijetnje po život", rekao je Janukovič, dodavši da se na njegov automobil pucalo prošlog petka u Kijevu. Rekavši kako je on još uvijek zakonito izabrani predsjendik objasnio je da je bio prisiljen kretati se po Ukrajini zbog s bojazni za sigurnost njega i njegove obitelji.
Utočište u Rostovu na Donu, blizu ukrajinske granice, pružio mu je stari prijatelj, a granicu je prošao zahvaljujući "jednom domoljubnom ukrajinskom časniku". U domovinu se namjerava vratiti "čim mu sigurnost bude zajamčena".
Ustvrdio je da su odluke ukrajinskog parlamenta o njegovom opozivu nezakonite i da su zastupnici bili pod pritiskom "militanata" s Majdana. Zemljom su nakon toga zavladali kaos i bezakonje, rekao je Janukovič. Ukrajinskom se narodu ispričao što nije imao dovoljno snage da održi stabilnost u zemlji.
Na predsjedničkim izborima 25. svibnja ne namjerava sudjelovati jer ih također smatra nezakonitim.
Po njegovim riječima, jedini izlaz iz ove krize je primjena kompromisnog sporazuma koji postignut posredništvom EU-a, a Janukovič ga potpisao s oporbenim čelnicima neposredno prije nego što je svrgnut. Zapad je, pak, optužio da je "zadovoljio" želje prosvjednika u Kijevu. Rekao je da je vjerovao u "pristojnost" europskih ministara kada je potpisivao sporazum.
Napetost na Krimu je "apsolutno prirodna reakcija na državni udar bandita u Kijevu", rekao je Janukovič, dodavši kako ga ga čudi suzdržanost koju je dosad s tim u svezi pokazao ruski predsjednik Vladimir Putin. S njime se još se nije sastao, ali su razgovarali telefonom.
Naglasio je, međutim, da je "vojna akcija u ovoj situaciji neprihvatljiva" i da želi da Krim ostane dio Ukrajine, ali uz široku autonomiju.
Ukrajinski državni tužitelj ranije je objavio da će tražiti Janukovičevo izručenje ako se pokaže da je stvarno u Rusiji. Ukrajinske su vlasti za njim raspisale tjeralicu zbog "masovnog pokolja" civila na Majdanu.
Janukovič je u Rostovu na Donu rekao da nije dao takvu naredbu i da odgovornost za ubojstvo 80 ljudi leži na prosvjednicima. Čak je i pohvalio pripadnike zloglasne interventne policije Berkuta, koju su nove vlasti u međuvremenu raspustile, za "hrabrost" što su izdržali brojne napade na Majdanu.
Ukrajina spremna potpisati sporazum s EU-om u ožujku