"Sada se više ne radi o razini ministara vanjskih poslova nego o razini opunomoćenika predsjednika vlada. To naravno mogu biti i ministri, no ja sam se odlučio da za opumoćenika imenujem državnog tajnika u mom kabinetu Tonu Kajzera", izjavio je Janša kasno u subotu, javila je Slovenska tiskovna agencija STA.
U izjavi novinarima u Rogaškoj Slatini, gdje je boravio na proslavi obljetnice svoje stranke, Janša je rekao da se je s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem, s kojim će se sastati 10. ožujka, dogovorio za višu razinu pregovora koji su u završnoj fazi.
Svoju odluku da u pregovore s Hrvatskom o pitanju Ljubljanske banke uključi člana svog kabineta umjesto ministra vanjskih poslova Karla Erjavca Janša je protumačio potezom kojim se osigurava kontinuitet u pregovorima, s obzirom na to da Erjavec koji je predsjednik Demokratske starnke umirovljenika (DESUS) krajem idućeg tjedna izlazi iz vlade, a njegova stranka napušta vladajuću koaliciju.
"DESUS za idući tjedan najavljuje izlazak iz vladajuće koalicije, a s obzirom da je proces u zaključnoj fazi ovim želimo jednostavno osigurati kontinuitet", rekao je Janša.
Slovenski premijer tvrdi da se na imenovanje člana svog kabineta za pregovarača o Ljubljanskoj banci odlučio zato jer je od hrvatskih predstavnika prilikom svakog susreta dobivao pitanja o ministru vanjskih poslova Erjavcu kao pregovaraču, s obzirom na njegove česte izjave o odlasku iz vlade.
To je po Janšinim riječima u pregovorima predstavljalo smetnju.
Janša je ustvrdio da se zapravo ne radi o oduzimanju ovlaštenja Erjavcu, kako su potez kritizirali neki pravnici s obzirom na to da je Erjavec još uvijek ministar i član vlade, a premijer nije parlamentu predložio njegovo smjenjivanje.
"To nije slučaj oduzimanja ovlasti ministru. Svaki predstavnik države koji se susreće s izaslanstvom druge države u razgovorima od sadržajnog značaja treba za to imati posebno stajalište, odnosno odobrenje svoje vlade", rekao je Janša, dodajući da je od hrvatske strane u tom smislu dobivao pitanja o Erjavčevom pregovaračkom statusu s obzirom na njegove najave o napuštanju vlade, te da se imenovanjem Kajzera za slovenskog pregovarača osiguravaju kontinuitet i kredibilnost pregovora. (Hina)