Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk izjavio je u petak da Rusija želi početi treći svjetski rat političkom i vojnom okupacijom Ukrajine dok su se istodobno, tvrde ukrajinski izvori, ruske vojske snage primaknule na samo kilometar od granice.
"Vojni sukob u Ukrajini dovest će do vojnog konflikta u Europi", rekao je Jacenjuk na otvorenom dijelu sjednice vlade. "Svijet još nije zaboravio Drugi svjetski rat, a Rusija već hoće početi treći", rekao je. Dosad najzešćim rječnikom, dok obje strane približavaju svoje trupe granici, Jacenjuk je optužio Moskvu da se ponaša kao "gangster" i podržava "teroriste".
"Jasno je da Rusija želi poremetiti izbore u Ukrajini, ukloniti prozapadnu i proukrajinsku vladu i okupirati Ukrajinu politički i vojno", rekao je. Ukrajina planira predsjedničke izbore 25. svibnja, ali je pitanje kako će se oni održati na istoku gdje su proruski militanti zauzeli grad Slavjansk i javne zgrade u nizu drugih gradova. Jacenjuk je pozvao Moskvu da ispuni obaveze iz sporazuma iz Ženeve i uvjeri aktiviste na istoku da polože oružje.
"Ruska podrška tim teroristima i banditima koji zlostavljaju mirne građane međunarodni je zločin. Zločin protiv čovječnosti", ističe Jacenjuk. Ukrajinski je premijer rekao da Kijev još čeka odgovor na službeni zahtjev o detaljima ruske vojne vježbe u blizini granice. Zahtjev je upućen preko OESS-a, a rok za odgovor istječe u subotu. Ukrajinski ministar obrane objavio je u petak da su se ruske snage tijekom vježbe približile na samo kilometar od ukrajinske granice.
"Ako SAD, EU i cijela međunarodna zajednica nastave biti jedinstvene i prisile Rusiju da ispunjava svoje obaveze, tada ćemo zadržati mir, stabilnost i međunarodni sustav sigurnosti koji Rusija želi uništiti", rekao je Jacenjuk. Rusija se i dalje drži svoje verzije događaja. Šef diplomacije Sergej Lavrov optužio je ranije u petak Washington za izigravanje sporazuma iz Ženeve postavljanjem novih zahtjeva Moskvi, a prijelaznoj ukrajinskoj vladi zaprijetio je da će odgovarati za protuterorističku akciju na istoku zemlje koju je nazvao "krvavim zločinom". "Rusija će snažno pridonositi smirivanju napetosti na temelju kompromisa iz Ženeve... jednostranih zahtjeva ne smije biti", rekao je Lavrov na sastanku s mladim diplomatima u Moskvi. "I to smo im rekli, prije svega Amerikancima koji imaju nevjerojatnu sposobnost da sve izokrenu u svojoj glavi", dodao je.
Šef ruske diplomacije je istaknuo da će vlast u Kijevu odgovarati za rat protiv vlastitih građana. Američki predsjedndik Barack Obama rekao je u petak u Seulu, gdje je u službenom posjetu, da će kasnije u petak telefonskom konferencijom razgovarati s nekoliko europskih državnika o stanju u Ukrajini i mogućnosti uvođenja dodatnih sankcija Rusiji. Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert kazao je također u petak da su ruski potezi nakon sporazuma iz Ženeve "apsolutno razočaravajući". Dodao je da je kancelarka Angela Merkel telefonski razgovarala s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i iskazala mu duboku zabrinutost stanjem u Ukrajini. Rekla mu je kako očekuje da Moskva ispoštuje dogovor iz Ženeve i pozove prorusku miliciju da se razoruža. Nije objavljeno što je Putin odgovorio Merkel, ali je danas na sastanku s čelnicima ruske obrambene industrije rekao da će bilo kakav slom u suradnji Moskve i Kijeva biti "kritičan" za ukrajinsku obrambenu industriju. Usput je najavio dodatnu proizvodnju proturaketnih sustava koje izvozi, uključujući S-300, prenose ruski mediji.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier, pak, smatra da bi SAD, EU i Rusija trebali zajedno otići na razgovore s lokalnim čelnicima u kriznim ukrajinskim žarištima kako bi pokazali političku potporu sporazumu iz Ženeve o smirivanju napetosti. U pismu Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS), Steinmeier kaže da tom sporazumu od 17. travnja treba dati "vidljivu političku potporu". Jedan od načina mogao bit biti zajednički posjet visokih predstavnika trojke "Kijevu, istočnim i zapadnim dijelovima zemlje", rekao je. Njemački ministar poslao je pismo švicarskom ministru vanjskih poslova Didieru Burkhalteru čija zemlja predsjeda OESS-om, a primjerci su poslani i u Washington, Moskvu, Bruxelles te Kijev. Sedam osoba ozlijeđeno je noću u eksploziji na kontrolnoj točki kod Odese, ukrajinske luke na Crnom moru, objavila je lokalna policija u petak, dan nakon što je na istoku Ukrajine, u akciji ukrajinskih snaga na kontrolnu točku u Slavjansku ubijeno od dvoje do pet proruskih militanata, ovisno o izvorima.
Stanovnici su oko Odese podigli nekoliko kontrolnih točaka kako bi spriječili dolazak proruskih separatista iz Pridnjestrovlja. Novinska agencija Interfax prenosi izjave svjedoka da je bomba na kontrolnu točku bačena iz jurećeg automobila, no policija to nije potvrdila. Na ukrajinski vojni helikopter otvorena je vatra dok se nalazio na tlu u zračnoj luci u Kramatorsku, blizu Slavjanska. Ukrajinske vlasti kažu da je snajperom pogođen spremnik goriva transportnog helikoptera što je uzrokovalo eksploziju. Pilot helikoptera je ranjen. (Hina)