Izvanredno stanje u Vukovarsko-srijemskoj županiji

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Nakon što su u 11 sati Hrvatske vode proglasile izvanredno stanje na cijelom području uz tok Dunava kroz Hrvatsku, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić proglasio je popodne izvanredno stanje na cijelom poplavom ugroženom području Vukovarsko-srijemske županije.

Izvanredno stanje ovime se osim područja uz Dunav odnosi i na područje koje ugrožava rječica Vuka koja se u Vukovaru ulijeva u Dunav te na područje duž Bobotskoga kanala.

Iako je predviđeno da se izvanredno stanje proglašava kada vodostaj Dunava u Vukovaru dosegne razinu od 680 centimetara, direktor Hrvatskih voda za sliv donje Drave i Dunava Siniša Kukić proglasio je izvanredno stanje za nasipe i druge objekte te tvrtke već pri vodostaju od 660 centimetara.

Vukovarsko-srijemska županija slijedila je stručnu preporuku te potom jednako reagirala za cijelo poplavom ugroženo područje.

Na današnjem Stožeru za zaštitu i spašavanje grada Vukovara ocijenjeno je da su poduzete sve radnje kako bi grad Vukovar spreman dočekao vrh vodenog vala. Svi čvrsti nasipi, zečji nasipi i druge barijere danonoćno se nadziru.

Vrh vodenog vala u Vukovaru se očekuje u subotu, a stručne procjene Hrvatskih voda predviđaju maksimalni vodostaj od oko 720 centimetara, čime ne bi bio dostignut povijesni maksimum iz 1965. godine kada je vodostaj Dunava u Vukovaru iznosio 769.

Proteklih dana tijekom priprema za obranu od dunavskog vodenog vala u Vukovaru su poduzete mjere obrane od poplave koje bi trebale štititi grad i u slučaju 30 centimetara višeg vodostaja od povijesnog maksimuma.

Izvanredno stanje u Osječko-baranjskoj županiji

Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić proglasio je danas u 11.30 sati izvanredno stanje za poplavom ugrožena područja u županiji.

Šišljagić je na konferenciji za novinare u Osijeku rekao kako je na sjednici županijskoga Stožera za zaštitu i spašavanje proglasio izvanredne mjere obrane od poplave "zbog ozbiljnosti situacije i vodenoga vala koji se očekuje tijekom vikenda, najvjerojatnije u petak", te zbog stalnog rasta vodostaja Dunava i Drave.

"Za sada je sve pod kontrolom i nema ugroze za stanovništvo ni u jednom dijelu ugroženog područja, ali su sve službe spremne i u stanju pripravnosti", poručio je.

Šišljagić je istaknuo da su do detalja razrađeni svi planovi i obavljene sve aktivnosti te da je sve spremno za obranu od poplava, a ako zatreba i evakuacija stanovništva.

Istaknuo je da su spremni i helikopteri te da je jedan već stigao u Osijek, a angažirano je oko tisuću vojnika koji pojačavaju nasipe i rade sve što je potrebno.

Izvijestio je da je trenutačni vodostaj Dunava kod Batine 752 centimetra, a Drave kod Osijeka 458 centimetara s tendencijom stalnog rasta.

Vatrogasci su već jučer intervenirali u općini Dražu, u sklopu koje je Batina, tako što su dovezli dvije cisterne pitke vode jer su službe županijskoga Zavoda za javno zdravstvo analizirale vodu i ocijenile da nije za piće.

Šišljagić je upozorio kako ne treba stvarati paniku zato što ima mjesta na kojima izbijaju podzemne vode koje vatrogasci i ostale službe ispumpavaju. Istaknuo je kako je u nasipe, najviše kod Batine, ugrađeno oko 53.000 vreća s pijeskom, a spremno je još gotovo 200.000 vreća.

Župan Šišljagić zahvalio je svim županijama koje su ponudile pomoć te državnim institucijama.

O ozbiljnosti situacije govori i činjenica da su na današnjoj sjednici Stožera za zaštitu i spašavanje bili i zapovjednik Civilne zaštite Robert Mikac i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković i voditelj Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković. Đuroković je rekao da je "situacija čvrsto pod kontrolom" te da trenutačno nema opasnosti za ljude i životinje. No, naglasio je da "svi moraju biti spremni i na najcrnju moguću varijantu".(Hina)

 


Podijeli: Facebook Twiter