Izrada fuža, pljukanaca i frketića opušta

Radionica istarske tjestetnina privukla velik interes
Radionica istarske tjestetnina privukla velik interes

Velik je interes vladao za radionicom izrade tradicionalne istarske tjestenine, kao i za onom izrade tradicionalnih istarskih kolača koje su upriličene u prostorijama Zajednice Talijana u organizaciji Arheološkog muzeja Istre i Caffe bara Circolo - Stare užance, a u sastavu Tjedna istarskih muzeja.

Sanja Rakić Frančula i Sandro Frančula podučavali su kako se pripremaju istarske tjestenine te govorili o važnosti njihove pripreme. Polaznice ove besplatne radionice u životu se bave najrazličitijim zanimanjima, a sve su kazale da im mijesiti tijesto i izrađivati fuže djeluje opuštajuće, da se na taj način zaboravljaju svi problemi iz svakodnevnoga života.

- Potrebno je paziti na omjer sastojaka da bismo dobili kvalitetnu i nadasve ukusnu tjesteninu. Tjestenina predstavlja vrlo važan dio autentične, domaće istarske gastronomije, i zbog toga je treba pripremati na najkvalitetniji mogući način. Razne kuharice savjetuju kako krenuti u realizaciju domaćeg šuga s tjesteninom, a neke polaze čak i od toga da treba poći u kokošinjac i sam odabrati kokoš za šugo, kazala je Rakić Frančula, dok su polaznice nastojale izraditi što ljepše, preciznije i ukusnije fuže.

Na primjer, ako se žele prirediti fuži od jednog kilograma brašna, tada treba staviti i deset jaja, 2,5 do 3 dag soli, i vode po potrebi, a za pljukance, makarune ili frketiće za jedan kilogram brašna bit će potrebno 2,5 do 3 dag soli, i vode po potrebi.

Kako se rade pljukanci? Tijesto treba umijesiti kao za fuže, a od glatkog tijesta kidati komadiće i dlanom valjati po dasci ili između dlanova da se dobije oblik vretena, odnosno sredina deblja, a krajevi uži.

Polaznice radionice saznale su i da se razne vrste tjestenine u raznim krajevima Istre različito zovu, ali se pripravljaju na isti način, iako mnogi vole dodati neku svoju specifičnost.

Neke od njih je zanimalo kako se radi makrobiotska tjestenina, na što im je Rakić Frančula rekla da za svaku vrstu tjestenine vrijedi poseban omjer sastojaka.

- Željele smo naučiti što više o istarskoj kuhinji budući da već godinama ovdje živimo. Zanimljivo je i opuštajuće motati tjesteninu, rekle su nam Ina Delić i Željka Kondić Dabo. (V. BEGIĆ; snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter