Sva izvješća sada ima Državno izborno povjerenstvo (DIP) koje je potvrdilo da je svih 25 sudionika ispunilo zadaću i dostavilo izvješća o financiranju kampanje, no ne otkriva druge pojednosti.
Povjerenstvo tek treba detaljno pogledati prispjela izvješća, no prema prvim uvidima nitko nije potrošio više od dozvoljenih milijun i pol kuna, računajući i PDV, kaže potpredsjednica DIP-a Zdravka Čufar Šarić.
Iako u DIP-u još ne žele iznositi pojednosti, neslužbeni izvori otkrivaju da čak devet stranaka tvrdi kako u 47 dana kampanje nisu potrošile ni kunu. Riječ je uglavnom o manjim strankama sa sjedištem u Zagrebu.
Je li tome tako, je li netko imao nedozvoljenih donacija, je li bilo drugih nepravilnosti, vidjet će se kad DIP objavi svoje izvješće o izborima, za što ima rok do kolovoza.
Stranke i koalicije koje su sudjelovale na izborima za EP, održanim 25. svibnja, obvezni su 30 dana nakon izbora dostaviti DIP-u izvješća o financiranju kampanje, a do 9. srpnja objaviti ih na svojim web stranicama. Glavni akteri izbora to su već učinili.
HDZ, čija je koalicija pobjedila na izborima, te od 11 mjesta u Bruxellesu osvojila šest, kampanju je zaključila s minusom.
Prihod HDZ-ove koalicije (HDZ, HSS, HSP-AS, BUZ, HDS, ZDS) iznosio je 897.000 kuna, rashodi 1,493 milijuna kuna, minus je, dakle, gotovo 600.000 kuna.
No, Alen Gerek iz HDZ-a tumači kako se radi o trenutnom stanju, odnosno minusu na papiru, jer će HDZ (odnosno koalicija) podmiriti sve troškove. Iz vlastitih sredstava platit ćemo sve račune po redoslijedu pristizanja, rekao je Gerek Hini.
Cijelu kampanju ta je koalicija financirala vlastitim sredstvima. Od donatora, točnije samo jednog građanina iz Gornjeg Stupnika, dobila je 2.000 kuna. Najam Cibonine dvorane, za koji je plaćeno 75.000 kuna, najveći je pojedinačno iskazani trošak.
SDP-ova koalicija (SDP, HNS, IDS, HSU-u) za izbore je raspolagala s iznosom od 1,4 milijuna kuna, a isto toliki bili su joj i rashodi. Koalicija je kampanju financirala vlastitim sredstvima, donacija nije bilo.
Najveći pojedinačni rashod je donacija Hrvatskom crvenom križu, odnosno poplavljenima u istočnoj Slavoniji od 450.000 kuna.
Uglavnom donacijama svoju je kampanju financirao OraH Mirele Holy. Prihod od 113.000 kuna stranka je manjim dijelom osigurala iz vlastitih sredstava, uglavnom donacijama građana i tvrtki.
Dvije donacije od ukupno 5.000 kuna OraH-u su uplaćene nakon izbora, pa ih je stranka vratila donatorima.
S financijskim plusom kampanju su zaključili Hrvatski laburisti – stranka rada. Prihodi od 1,311 milijuna kuna i rashodi od 1,304 milijuna kuna u konačnici daju višak od 6.872 kune.
Gotovo sav iznos osigurali su iz vlastitih sredstava, donacijama su sakupili 40-ak tisuća kuna.
U političkom pogledu, Laburisti bilježe minus - nakon jednog mandata na lanjskim izborima ove godine nisu osvojili ni jedan.
Savez za Hrvatsku (HDSSB, ABH, A-HSS, Hrast, HSP, HZ, OS, ZZH) kampanju je zaključio s viškom od 972 kune, toliko naime iznosi razlika prihoda (629.384 kune) i rashoda (628.412 kuna). Ta je koalicija osigurala vlastita sredstva, donatori su im dali skromnih 600 kuna.
Na izborima za EP sudjelovalo je sedam koalicija i 18 stranaka, ukupno 25 sudionika.