Dodaci prehrani koji sadrže riblje ulje mogu umanjiti ucinkovitost kemoterapije, objavljeno je u casopisu Cancer Cell.
Riblje ulje sadrži dvije masne kiseline koje dovode do otpornosti tumora na terapiju lijekovima. Te iste masne kiseline proizvode i maticne krvne stanice.
Skupina nizozemskih znanstvenika istraživala je nacin na koji solidni tumori postaju rezistentni na terapiju. U istraživanjima na životinjama otkrili su da maticne stanice krvi reagiraju na cisplatin, cesto upotrebljavani lijek za lijecenje karcinoma, na nacin da proizvode dvije masne kiseline tzv. PIFA (platinom inducirane masne kiseline): 12-okso-5,8,10-heptadekatrienoicna kiselina (KHT) i heksadeka-4,7,10,13-tetraenoicna kiselina (16:4 (n-3)).
Te dvije kiseline pokrecu slijed kemijskih reakcija koje dovode do rezistencije karcinomskih stanica na širok spektar kemoterapeutika.
Znanstvenici su otkrili da dodaci prehrani s ribljim uljem, kao i neki ekstrakti algi koji sadrže omega-3 i omega-6 masne kiseline, mogu prekinuti ucinak kemoterapije u lijecenju nekih tumora.
Stoga, dok ne uslijede daljnja istraživanja, nije preporucljivo tijekom kemoterapije uzimati nadomjeske ribljeg ulja, kako se ucinak lijekova ne bi smanjio.