Iz srebreničke tragedije svijet nije izvukao pouku

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Tragedija Srebrenice nikada ne smije biti zaboravljena, a za genocid ne može biti oprosta bez iskrenog pokajanja njegovih počinitelja na koje se do tada mora neprestano ukazivati, kazao je u petak u Srebrenici poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein Kavazović predvodeći središnju molitvu tijekom obilježavanja 19. obljetnice genocida što su ga tamo u srpnju 1995. godine počinile vojne i policijske snage bosanskih Srba pod zapovjedništvom Ratka Mladića.

Govoreći o ogromnim razmjerima genocida u Srebrenici, Kavazović je istaknuo da je bol zbog počinjenog zločina još veća i dodajo da se slike užasa od prije devetnaest godina nikada ne mogu zaboraviti.

Kazao je kako zlo genocida ni danas nije otklonjeno pa je potrebna velika duhovna snaga u suočavanju s njim.

"Pozivam ljude u BiH da odbace veličanje zločina jer im veličanje zločina nikakva dobra ni sreće neće donijeti. Umjesto takvih djela koja prkose svakom ljudskom dostojanstvu i demonstriraju civilizacijsku sramotu pomozimo da se dostigne pravda i da žrtve prožive dostojanstven život", poručio je u svojoj hutbi (propovijedi) poglavar bosanskohercegovačkih muslimana.

U Srebrenici je 2003. godine podignuto spomen obilježje na kojemu je uklesana brojka koja podsjeća na 8.372 registrirane žrtve tog najvećeg ratnog zločina počinjenog na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.

Od ove godine na groblju unutar memorijalnog kompleksa u Potočarima počivaju ostaci 6.241 žrtve genocida. 

Danas je onamo stiglo na tisuće ljudi kako bi odali počast žrtvama i sudjelovali u pokopu 175 žrtava čija su tijela proteklih godina pronađena u masovnim grobnicama.

Najmlađa žrtva pokopana ovog 11. srpnja je dječak Senad Beganović, koji je imao 14 godina kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u četiri različite masovne grobnice. Pokopan je pored oca Rame. 

Najstarija žrtva Hurem Begović, rođen 1916. godine, od petka pak počiva pored svog sina Huseina.  Među pokopanima je čak trinaest onih koji su u vrijeme smrti bili malodobni te su imali tek između petnaest i sedamnaest godina. 

U Potočarima su od ovog 11. srpnja i ostaci Džemala Halilovića i njegova dva sina Džemira i Islama, ubijenih u u 18. i 21. godini. 

Uz dvojicu sinova od 21 i 17 godina pokopan je i njihov otac Selman Osmanović, tu su očevi i sinovi Šaban i Hasan Alić, Ahmo i Sead Tabaković, Alija i Asim Mustafić, kao i čak tri brata iz obitelji Delić.

Komemoraciji u Potočarima nazočili su predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić te brojni drugi predstavnici različitih razina vlasti, no ponovno nije bilo nikoga od značajnijih dužnosnika bosanskih Srba.

U Srebrenicu su ipak stigle članice srbijanske udruge "Žene u crnom" koje već godinama traže od vlasti u Beogradu da priznaju činjenice o genocidu počinjenom 1995. godine i odaju počast žrtavama.

Unutar kompleksa u Potočarima razvili su velike crne transparente na kojima je bijelim slovima bilo ispisano "Srebrenica - da se nikada ne zaboravi i ne ponovi" i "Odgovornost".

Počast žrtvama genocida u Srebrenici odao je hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Del Vechio, a u ime grada Zagreba gradonačelnik Milan Bandić, koji je i počasni građanin Srebrenice. 

"Svaki put kada dođem zanijemim", kazao je Bandić s kojim je u Srebrenicu stigao i hrvatski producent Branko Lustig. On je pak kazao kako je ono što se zbilo u tom gradu ni po čemu ne razlikuje od strašnih zločina počinjenih u nacističkim koncentracijskim logorima poput Aushwitza. Dodao je kao je to dostatan razlog da se zločin u Srebrenici nikada ne zaboravi i da se na njega stalno podsjeća.

Hrvatski sabor prisjetio se danas žrtava Srebrenice iz čije tragedije, kako je istaknuo zastupnik bošnjačke nacionalne manjine Nedžad Hodžić, ni Europa niti svijet nisu izvukli nikakvu pouku. 

U proteklih 19 godina, u kojima nismo uspjeli ni pronaći sve srebreničke žrtve, u svijetu se dogodilo stotine novih ratova u kojima se žrtve broje u milijunima, rekao je Hodžić spominjući Siriju, Irak, Ukrajinu, itd. 

U Srebrenici će danas, podsjetio je Hodžić, biti pokupani posmrtni ostaci 175 pronađenih i identificiranih žrtava, a nakon punih 19 godina, svoj će kakav-takav mir naći i članovi njihovih obitelji.

"Možemo zavapiti ne ponovilo se", rekao je predsjednik Sabora Josip Leko, suosjećajući sa žrtvama Srebrenice, njihovim bližnjima, bošnjačkom nacionalnom manjinom te svim drugim nevinim žrtvama u svijetu. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter