Problem Ljubljanske banke i njezinih štediša u Hrvatskoj mogao je biti riješen još 1992. godine, tvrdi Božo Dimnik, slovenski poduzetnik i lobist, te predsjednik Društva slovensko-hrvatskog prijateljstva.
U razgovoru za internetski portal "Siol", Dimnik je rekao da je slovenskim politicarima još 1992. godine predlagao formulu za rješenje deviznih depozita Ljubljanske banke Zagreb, što je prema njegovim rijecima moglo ojacati poziciju te banke u jugoistocnoj Europi.
"Razgovarao sam tada s predsjednicima vlada Alojzom Peterleom i Janezom Drnovšekom i svim važnijim ministrima, ukljucujuci Antona Ropa i Dimitrija Rupela, te im predlagao da Hrvatskoj ponude slijedecu formulu i da im kažu: Mi znamo da su devize išle u Beograd i da se to može riješiti postupkom sukcesije, ali cemo isplatiti hrvatske štediše jer je Ljubljanska banka banka s ugledom. Uvjet je da nam se to vrati ako se dobije novac iz sukcesije", rekao je Dimnik, dodajuci da ce više pojedinosti objaviti u knjizi koju priprema.
"Ovo cu sada reci prvi put... u to sam vrijeme dobio informacije iz povjerljivih izvora kojima vjerujem. Informacija je glasila da su austrijski i talijanski politicari vršili pritisak, necu kazati na koga, da Slovenija ne isplati hrvatske štediše", ustvrdio je Dimnik.
"Razlog je bio u tome da na hrvatsko tržište dodu austrijske i talijanske banke, a i došle su. Da je Ljubljanska banka u Zagrebu još postojala, austrijske i talijanske banke, a one su kasnije kupile glavninu hrvatskih banaka, ne bi imale tu šansu", rekao je 80-godišnjak poznat kao utjecajni politicki lobist još iz vremena uoci slovenskog osamostaljivanja, dodajuci da je to bio velik slovenski fijasko.
Da se postupilo drukcije, tvrdi Dimnik, Ljubljanska banka mogla je postatio velika i ugledna banka u široj regiji, otvarati nerezidentne racune za sve državljane bivše Jugoslavije, a "u nju bi novce ulagali i Grci".
Ovako, tumaci Dimnik, stvari su se zakomplicirale i stvorile loše ozracje u odnosima s Hrvatskom, zbog kojih nisu ostvareni neki drugi projekti suradnje koji su mogli biti znacajni. Unatoc tome, po njegovim je rijecima odnos dviju država dobar, osobito na gospodarskom podrucju, gdje su dvije države jedna drugoj važni gospodarski partneri, a tradicionalno je dobar i prijateljski i odnos dvaju naroda.
Dimnik je ocijenio da problem Ljubljanske bamnke i njezinih štediša u sadašnjem trenutku nema mnogo izgleda da bude riješen. (Hina)