Mještani Sv. Pelegrina pokraj Umaga žale se na stanje u ovom naselju. Jedan dio plaže, kaže nam gradski vijećnik Veljko Ivančić, Grad Umag održava, dok je drugi dio plaže zapušten. Nadalje, problem je i odvoz smeća, koji se u ljetnim mjesecima obavlja jednom tjedno, što je, kažu mještani, nedopustivo. Na posljednjoj je sjednici Gradskog vijeća Umaga, Ivančić upozorio na stanje u spomenutom naselju. Za vrijeme ATP turnira, kažu naši sugovornici, smeće se odvozilo dva puta tjedno, dok se sada vratilo sve u prvotno stanje, smeće se odvozi samo jednom tjedno.
Prihodi i ulaganja
-Sudeći po tome kako funkcioniraju javne službe, odvoz smeća i čišćenje plaže, turističko naselje Sv. Pelegrin ne pripada gradu Umagu, iako je udaljeno svega tri kilometara od centra. ''Umag se razvija i raste'' poznati je slogan koji sa da pročitati s mega reklamnih panoa na više lokacija uz cestu. Što se iz svega da zaključiti? U prvome redu da je Umag jedan od najrazvijenijih gradova u Hrvatskoj, da ima visoki proračunski prihod po stanovniku i zasigurno visoki društveni standard, kaže Ivančić.
Dodaje i da se proračunski prihodi Grada Umaga ostvaruju prvenstveno zahvaljujući vrlo povoljnom geografskom položaju i razvijenoj turističkoj djelatnosti.
-Drugim riječima, mi stanovnici Umaga turizmu dugujemo sve, od njega pristojno živimo i nismo materijalno ugroženi poput nekih drugih sredina u Hrvatskoj. Trebamo biti svjesni da se u turizam treba ulagati, upotrijebiti dio prihoda za još bolje uređenje određenih mikro lokacija, čišćenje plaža, odvoz smeća i drugo.
U Sv. Pelegrinu, koji broj oko 220 kuća za odmor i prosječnih tisuću noćenja dnevno, Grad Umag, kaže Ivančić, ostvaruje znatne proračunske prihode po osnovi poreza na kuće za odmor, poreza na dohodak od iznajmljivanja turističkih ležajeva, boravišne pristojbe, komunalne naknade, plaćanje odvoza smeća, naknade od koncesija, poreza na prodaju alkoholnih i bezalkoholnih pića te komunalnog doprinosa.
-Od 1965. godine smo u Sv. Pelegrinu i mislim da je situacija sve gora. Kada smo se tek doselili, ovdje su se kupali samo mještani, dok danas plažu koriste stanovnici i turisti okolnih naselja. Problem je što nema potrebne infrastrukture, nedostaju WC-i, kante za smeće. Plaža je prljava, puna smeća, pa ju moramo čistiti sami, kaže Breda Mihelič iz Ljubljane.
Nadalje, vezano za odvoz smeća, vlasnici kuća za odmor u spomenutom naselju, plaćaju odvoz tokom cijele godine, dok se praktički smeće odvozi samo tokom ljeta. Trenutnim se stanjem u naselju, mišljenja su mještani, dovodi u pitanje i sanitarna sigurnost.
Čija je plaža?
Iz gradske tvrtke Komunela d.o.o., žali nam se umaški vijećnik, kažu da to nije gradska plaža, te da nije njihova dužnost čistiti ju. Čija je ta plaža ako nije gradska, pitaju se vlasnici kuća za odmor u naselju. Najavljuju da će od Grada Umaga zatražiti koncesiju za plažu i postaviti je pod režim predviđen koncesijskim ugovorom.
-Sramotno je da se SDP-ov gradonačelnik Umaga, Vili Bassanese hvali proračunom od 200 milijuna kuna godišnje, a nije u stanju riješiti najobičniji problem odvoza smeća i čišćenja plaže, ističe Ivančić.
Grad Umag nije uvrstio plažu u svoj plan upravljanja
Na naš upit iz Grada Umaga odgovaraju da je prostor u Svetom Pelegrinu između crkvice i ugostiteljskog objekta u naravi pomorsko dobro i ne smatra se uređenom plažom.
"Navedeni dio pomorskog dobra nije uključen u Godišnji plan upravljanja pomorskim dobrom kojim su definirani radovi i usluge koje će se obavljati na pojedinim dijelovima pomorskog dobra u tekućoj godini. Sukladno tome, Grad Umag nije nadležan za obavljanje usluga održavanja navedenog prostora. Unatoč tome, Grad Umag na navedenom području osigurava kontejnere za komunalni otpad koje prazni komunalna tvrtka 6. Maj, a prema potrebi angažira se i komunalna tvrtka Komunela za uklanjanje glomaznog otpada, kaže pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav, Valdi Buršić. (Tea GRGIĆ)