Problemi s prijemom televizijskog i radijskog signala u Istri traju već dugo godina, kulminirali su odmah po gašenju analognog signala u siječnju 2010. godine, a hrvatske institucije nikako da izglade stvar s Italijom, koja se ističe kao glavni krivac što mnogi istarski građani, pogotovo oni sa zapadne obale, ne mogu koristiti RTV uslugu. Ni iz najnovijeg priopćenja Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) ne nazire se kraj mukama Istrijana, kojima se uredno dostavljaju uplatnice za uslugu koju ne mogu konzumirati.
Iz HAKOM-a navode da su i ovog ljeta provodili opsežnu mjernu kampanju identificiranja i praćenja smetnji koje dolaze iz susjedne Italije i javljaju se na hrvatskim radijskim i televizijskim kanalima. Mjerenja su se provodila duž cijele obale i na otocima, gdje su smetnje najizraženije.
- U posljednjih sedam godina, temeljem utvrđenih smetnji, poslano je više od 3.200 međunarodnih prijava smetnji administraciji Italije, od čega ove godine oko 700 prijava, sa zahtjevom za njihovim žurnim uklanjanjem. O podnesenim prijavama smetnji obaviještena je i Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU), odgovorna za provedbu međunarodnih sporazuma iz područja elektroničkih komunikacija, navode u HAKOM-u.
Ističu da su pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji pokrenuli inicijativu i uključili se u rješavanje problema smetnji između Italije i susjednih država putem Radne grupe o prekograničnoj koordinaciji pri savjetodavnoj Skupini za politiku upravljanja radiofrekvencijskim spektrom Europske komisije.
- U okviru navedene radne skupine ostvareni su pozitivni pomaci u području televizije. Italija je donijela tri uredbe sa zakonskom snagom. Uredbama je izmijenjen plan TV frekvencija kojim se izuzimaju frekvencije koje smetaju susjednim zemljama, osnovan je kompenzacijski fond i osigurana su sredstva za gašenje ometajućih odašiljača te je propisan postupak prilikom gašenja. Nažalost, početak provođenja donesenih uredbi, odnosno mjera za isključivanje ometajućih odašiljača, Italija je već nekoliko puta odgodila, od prvog predviđenog roka u prosincu 2014., preko travnja 2015. pa sve do danas, kada i dalje talijanska strana nije započela provedbu donesenih mjera koje bi osigurale značajno smanjivanje smetnji prema Hrvatskoj", navode. (Bojan ŽIŽOVIĆ)
VIŠE ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU