Maksimalne poticaje od 9.000 eura po radniku istarski poduzetnici neće moći dobiti. One su namijenjene onima koji imaju sjedište u županijama s velikim postotkom nezaposlenosti. Zaključak je to s radionice o novom Zakonu o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja koja je održana na Odjelu za ekonomiju i turizam "dr. Mijo Mirković" pred stotinjak poduzetnika i još toliko ostalih zainteresiranih građana. Ljiljana Zajc, voditeljica Službe za potporu ulaganja i investicije u Ministarstvu poduzetništva i obrta obrazložila je kako je izmijenjeni zakon stupio na snagu 10. listopada, a 9. prosinca će i Uredba o poticanju ulaganja.
- Dobivanje maksimalne potpore od 9.000 eura po radniku uvjetovano je sjedištem poduzetnika koji podnosi zahtjev za poticaj. Ukoliko posluje u županiji gdje je postotak nezaposlenosti 20 i više posto može očekivati na najviše potpore. Što je manji postotak nezaposlenosti, manje su i potpore. No, to nije jedini kriterij za određivanje veličine potpore. Primjerice, potpore za istraživanje i razvoj su veće nego za ulaganja u proizvodnju, navela je Zajc.
Nadalje je pojasnila da se zahtjev za dodjelu potpora mora zatražiti prije nego se krene s investicijom, inače nema državnih potpora.
- Prijava se treba podnijeti prije početka gradnje i prije uplate avansa, zaključila je Zajc. Cinzia Zubin, voditeljica HBOR-ovog ureda za Istarsku županiju je govoreći o ulozi HBOR-a u poticanju investicija navela da je banka povećala udio kredita u investicijama na čak 100 posto.
- Banka je produžila rok otplate investicije s 15 na 17 godina, te poček s dva na pet godina. Privremeno je smanjila kamatne stope za jedan postotni bod te uvela kunske kredite koji su izazvali velik interes korisnika, zaključila je Zubin. (P. GREGOROVIĆ)