Zbog dobrih ovogodišnjih rezultata turisticke sezone istarski ce hotelijeri, barem oni koji su u pregovorima sa Sindikatom turizma i usluge Hrvatske (STUH) isplatiti jednokratne naknade. Uz to sindikalne podružnice u rovinjskoj Maistri, umaškom Istraturistu, poreckoj Plavoj laguni, porecko-rabackoj Riviera Adriji krecu ili su krenuli u kolektivne pregovore za podizanje osnovice placa radnicima u tim poduzecima za iducu godinu. Vjeruju da bi se osnovice placa trebale dici od 1, 3 do 1,5 posto.
Culo se to od predsjednika tog sindikata Eduarda Andrica u Umagu gdje se u Istraturistovim hotelskim kapacitetima održava godišnji kongres STUH-a te sportska i strukovna natjecanja radnika u turizmu. Kongres je poceo u cetvrtak i traje do nedjelje. Ujedno je ovaj skup bio prilika i da se izabere novo vodstvo sindikata za sljedecih pet godina. Tom je prilikom Andricu produžen mandat.
Zanimljivo je da ce se usprkos uspješnoj sezoni na cijelom Jadranu place podignuti jedino u Istri, gdje ce se takoder svim zaposlenicima u hotelskim kucama gdje djeluju podružnice STUH-a takoder isplatiti regresi, božicnice te darovi u naravi.
- Imamo nacionalni kolektivni ugovor, ali recesija nas je dovela u poziciju da s poslodavcima potpišemo sporazum i zadržimo place na razini 2008. godine. Istra se tu razlikuje od drugih hrvatskih regija. Uspjeli smo u vecini hotela dogovoriti povecanje placa, odnosno obracunske osnovice. Takoder, ne dijelimo zadovoljstvo našeg ministra turizma oko ove divne, krasne i bajne sezone. Sezona je polucila dobre rezultate u odnosu na prošlu, medutim imamo daleko širi prostor za veci broj dolazaka i nocenja te profita. Koliko god ova sezona bila dobra, nisu se riješili neki problemi.
Stojim na strani naših poslodavaca da je PDV visok i da je suludo imati 246 raznih parafiskalnih davanja. Time ne možemo biti konkurentni sa zemljama u okruženju. Zbog velikih davanja državi visoke su bruto place, ali su niske neto place. Takoder za 17 posto zaostajemo u prosjecnim placama u gospodarstvu države. Kako da time ljudi budu zadovoljni, pita se Andric.
Andric veli da se ovogodišnji uspjeh sezone nece ponoviti i naredne godine te da se desio zbog spleta okolnosti kao što su lijepo vrijeme te nevolje na sjeveru Afrike. Stoga smatra da je upravo to glavni razlog zašto ostatak hotelijera u Hrvatskoj, osim onih u Istri i Zagrebu, nije htio pristati na povecanje placa.
Istakao je da ce se u narednom periodu boriti da se putem zakonodavstva u sve hotelske kuce uvedu standardi rada koji su vec doneseni, da se definiraju koeficijent za specificna zanimanja kako ne bi došlo do djelomicnog placanja placa na racun, a ostatka "na ruke" te da se ukinu takozvani polumenadžerski ugovori koji nemaju uporišta u zakonodavstvu, a nude se cak i sobaricama. Dodao je i da ce s kolegama iz Slovenije razgovarati o tome da se tokom ljeta sezonski radnici iz Slovenije dodu raditi na Jadran, a zimi hrvatski sezonci na njihova skijališta.
Vedran Greblo, sindikalni povjerenik iz Istraturista, koji je domacin ovog trodnevnog skupa, kazao je da je jako zadovoljan suradnjom s upravom te tvrtka koja ce isplatiti 600-tinjak radnicima jednokratnu neto naknadu od 800 kuna te da krecu u kolektivne pregovore za dizanje osnovice placa za narednu godinu.
- To smo uspjeli ove godine ispregovarati jer prošle godine nismo znali kakva ce biti sezona i kakav ce biti rezultat. Sljedeci tjedan prelazimo na pregovore za sljedecu godinu. Insistirat cemo na povecanju osnovice od tri posto s primjenom od 1.sijecnja 2012. godine buduci da imamo naznake nakon turistickog sajma u Londonu da sljedeca godina ne bi trebala biti lošija od ove, zakljucuje Greblo.
Inace, u Umagu je ovih dana oko 400 turistickih sindikalaca koji se ujedno natjecu u nekoliko disciplina. Osim standardnih sportskih susreta, ovaj je kongres zanimljiv po strukovnim natjecanjima sobarica, recepcionera, barmena, kuhara, slasticara i konobara. (Barbara BAN)