Najpoznatija svjetska industrija vinskih caša, austrijski Riedel, uskoro ce proizvesti specijalnu cašu za istarsku malvaziju, cije je službeno predstavljanje najavljeno dogodine na 20. Vinistri.
Prvi koraci u pronalaženju posebne caše koja ce najbolje prezentirati okus, arome i teksturu istarske malvazije ucinjen je krajem prošlog tjedna u austrijskom mjestu Kufstein, sjedištu tvrtke Riedel, gdje je Georg Riedel, alfa i omega tvrtke koja diktira pravila u modernoj industriji vinskih caša, s istarskim vinarima i drugim strucnjacima održao radionicu u kojoj su usporedivane razlicite vrste caša kako bi se iskristalizirala ona koja pruža najpoželjniji oblik za degustaciju istarske malvazije. Ova ce sorta ujedno biti i prva hrvatska sorta koja ce dobiti svoju cašu u Riedelovom katalogu.
Za sudjelovanje u radionici pronalaska najcaše za malvaziju pozvani su vinari Ivica Matoševic, Moreno Coronica i Gianfranco Kozlovic, prošlogodišnji najbolji hrvatski sommelier Klaudio Jurcic i novinar Davor Butkovic, koji su iz 27 razlicitih vinskih caša degustirali mlade istarske malvazije. Uz one spomenutih vinara, bile su tu još i malvazije Franka Radovana i Franca Armana.
- Selekcijom smo došli do zadnje dvije caše, na temelju cijih oblika ce se izraditi šest do osam modela-varijacija koje bi za jedno osam tjedana trebale stici u Hrvatsku i na temelju kojih cemo se odluciti za onaj oblik caše koji nam najviše odgovora. U meduvremenu cemo se opet svi naci kako bi se konzultirali. Mi smo još 2004. godine s tvrtkom Spiegelau, koju je u meduvremenu kupio Riedel, našli cašu koja najbolje odgovara istarskoj malvaziji. Sada nam je Riedel ponudio suradnju, da otkrijemo oblik caše koja nam najviše odgovara. To je ujedno i veliki iskorak za našu vinsku scenu, jer ulazak caše posebno dizajnirane za istarsku malvaziju u Riedelov katalog, koji se distribuira u cijelom svijetu, znaci i veliko medunarodno priznanje za našu vinsku scenu, veli Matoševic.
Prema nekim najavama, Riedelova caša za istarsku malvaziju u prvoj turi proizvest ce se u kolicini od dvadesetak tisuca komada. (V. HABEREITER)