"Što učiniti da istarsko govedo sačuvamo i vratimo na istarske pašnjake" bio je naslov i tema simpozija odnosno radionice sa sudionicima iz Hrvatske i Slovenije koja je održana danas u Buzetu u sklopu međunarodnog projekta "APRO - Prekogranična inicijativa za zaštitu i revitalizaciju biološke raznolikosti i okoliša korištenjem autohtonih pasmina".
Vodi ga Agencija za ruralni razvoj Istre iz Pazina i u njegovom sklopu hrvatski i slovenski partneri surađuju na nekoliko znanstvenih i praktičnih programa vezanih uz povratak istarskog goveda na slovenski Kras, uz istraživanje i definiranje pasmine istarska koza te zaustavljanje degradacije odnosno zarastanja pašnjačkih površina. U sklopu ovog projekta u Pazinu će na Gortanovom brijegu biti izgrađena i štala za uzgoj istarskog goveda.
"Granica je spriječila protok ljudi, roba, ali i životinja, pa ovim projektom postavljamo temelje za skorašnje vrijeme kada će ovdje ponovno biti prostor bez granica, i zato smo simbolično doselili deset junica istarskog goveda na slovenski Kras, dakle na tlo EU-a, prije nego što je Hrvatska formalno ušla u Uniju", napomenuo je u ime jednog od partnera u projektu i organizatora buzetskog skupa Milan Antolović, pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu.
Poljoprivrednici hrvatskog i slovenskog dijela Istre, založio se Antolović, uskoro će moći zajedno koristiti sredstva europskih fondova, ali jedna od prvih obaveza bit će stvaranje infrastrukture za praćenje nitratne direktive. Riječ je o praćenju stanja tehnoloških otpadnih voda radi zaštite pitke vode, a u Istri će čak 1.500 objekata morati imati predtretmane za pročišćavanje.
Direktor AZRRI-ja Gracijano Prekalj ukazao je da cilj ovakvih projekata nije samo zaštita autohtonih pasmina, već i omogućavanje da se na njima ponovno gradi ruralna ekonomija, i da domaće životinje dobiju dodatnu vrijednost kroz gastronomiju. Kako projekt APRO uskoro završava, upravo gastronomskim aspektom vrijednosti autohtonih pasmina bavit će se njegov svojevrsni nastavak, novi projekt AGRO4FOOD, koji je kandidiran europskim fondovima i čeka se na odobrenje.
Jasna Jeremić iz Državnog zavoda za zaštitu prirode pri Ministarstvu kulture rekla je da je upravo objavljena "Zelena knjiga izvornih pasmina Hrvatske", u kojoj su od istarskih pasmina zastupljeni ovca, govedo, magarac, kokoš te kratkodlaki i oštrodlaki istarski gonič, a istarska je koza navedena kao pasmina koju tek treba definirati. Iz ove se informacije razvila rasprava o tome kakav je zapravo službeni status istarske koze, jer se u bližoj prošlosti spominjalo da se ona smatra izumrlom, a ima i glasina da je istarsku kozu kao svoju autohtonu pasminu zaštitila Italija. Budući da će istraživanje o istarskoj kozi također dio APRO projekta i da će njoj biti posvećen sljedeći okrugli stol, Antolović je raspravu "presjekao" kratkom informacijom da će se po nalazima s terena istarska koza uskoro napokon moći i službeno registrirati.
Sutra će sudionici APRO-ovog simpozija obići farmu istarskog goveda u Kukićima, poljoprivredno gospodarstvo obitelji Orlić u Klarićima te posjetiti Dane mladog maslinovog ulja u Vodnjanu. (piše D. ŠIŠOVIĆ)