Istarska delicija među elitom zaštićenom oznakom izvornosti

Istarska pršutarska delegacija s talijanskim domaćinima na festivalu pršuta u Parmi
Istarska pršutarska delegacija s talijanskim domaćinima na festivalu pršuta u Parmi

U talijanskom gradu Parmi proteklog je vikenda održan tradicionalni 19. festival pršuta, koji je prvi put imao međunarodnu dimenziju, budući da su u glavne festivalske događaje uključeni i pršuti izvan Italije. Nakana je organizatora naime bila da kroz ovu manifestaciju predstave i druge europske pršute koji su, poput domaćeg iz Parme, zaštićeni europskom oznakom izvornosti.

Istarski, talijanski i španjolski

Ovaj put su to bili istarski pršut, kojeg je u Parmu pošla predstaviti 11-eročlana delegacija općine Tinjan kao "općine istarskog pršuta", Udruga proizvođača istarskog pršuta te županijskog odjela za poljoprivredu, i španjolski pršut Jamon Iberico de Bellota, koji se proizvodi u mjestu Jerez de los Caballeros. Osim domaćeg prosciutto di Parma, na festivalu su predstavljena još dva talijanska pršuta s oznakom izvornosti: San Daniele te prosciutto di Cuneo, koji se proizvodi nedaleko od Torina. Pritom je zgodnom koincidencijom ispala činjenica da su istarski Tinjan i španjolski Jerez odnedavno zbratimljene općine s već uhodanom suradnjom temeljenom baš na proizvodnji i promociji pršuta.

Za istarsku je delegaciju po dolasku u Parmu prijem priredio gradonačelnik Federico Pizzaroti sa suradnicima, a zatim je za talijanske i druge medije koji prate parmski festival priređena zajednička prezentacija istarskog, španjolskog i parmskog pršuta kao "tri svjetska poznata pršuta zaštićena oznakom izvornosti", a slična je prezentacija održana i za posjetitelje Festivala sutradan u sajamskom prostoru. Goste iz Istre i Španjolske domaćini su poveli i u obilazak grada Langhirana nedaleko Parme, gdje je locirano najviše pršutana koje proizvode parmski pršut pa stoga ovo mjesto nosi titulu "grada pršuta".

Posjetiteljima festivala u Parmi istarski pršut proizvođača Pisinium iz Pazina predstavljen je i na sajamskom štandu, a tamošnji su kušači pokazali veliko zanimanje za ovaj od svih drugih različiti pršut koji se proizvodi bez kože i potkožnog masnog tkiva. Iako su Istra i Parma relativno blizu, istarski je pršut u tom dijelu Italije dosad bio potpuno nepoznat.

Talijani dolaze na sajam u Tinjanu

Istarska delegacija svoje je parmske domaćine pozvala da sa svojim pršutima dođu na predstojeći Internacionalni sajam pršuta koji će se u Tinjanu održati 15. i 16. listopada, a organizatori festivala u Parmi najavili su i buduće aktivnosti kojima će se valorizirati upravo pršuti iz raznih zemalja zaštićeni europskom oznakom izvornosti, pri čemu treba istaknuti da iz Hrvatske jedino istarski pršut nosi takvu oznaku, dok drugi zaštićeni hrvatski pršuti (krčki, dalmatinski i drniški) nose oznaku zaštićenog geografskog podrijetla.

Domaćini su svojim gostima predstavili i programe kojima se grad Parma afirmira kroz titulu "grada gastronomije" koju mu je UNESCO dodijelio 2015. godine, uz zasad svega 16 takvih gradova širom svijeta. Osim specifičnih proizvoda i manifestacija kojima se ti proizvodi promoviraju, zanimljivo je da Parma ima i šest muzeja posvećenih gastronomiji: za pršut, lokalne salame, vino, rajčice, tjesteninu i naposljetku za svjetski vjerojatno najpoznatiju deliciju ovog kraja, sir parmigiano reggiano. (Davor ŠIŠOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter