Ispuniti 10 zadaća prije pristupanja EU-u

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Europska komisija ocijenila je da Hrvatska nastavlja napredovati u usvajanju i provedbi europskog zakonodavstva, da dovršava usklađivanje s europskom pravnom stečevinom, te je identificirala deset zadaća koje Hrvatska mora ispuniti prije pristupanja, izjavio je u srijedu povjerenik za proširenje Štefan Fuele.

"U današnjem izvješću o monitoringu jasno je identificirano 10 zadaća koje Hrvatska mora ispuniti prije pristupanja. Vrlo je važno da Hrvatska usmjeri pojačanu pozornost kako bi dovršila svoje pripreme na vrijeme tako da se to odrazi u završenom izvješću o monitoringu koje će Komisija predstaviti u proljeće 2013.", rekao je Fuele pred Odborom za vanjsku politiku Europskog parlamenta.

Fuele je odmah nakon što je Komisija prihvatila tzv. paket proširenja otišao u Europski parlament kako bi članove vanjskopolitičkog odbora upoznao s tim dokumentima. Paket proširenja uključuje sveobuhvatno izvješće o monitoringu za Hrvatsku, izvješća o napretku sedam zemalja kandidata i potencijalnih kandidata te studiju izvodljivosti za Kosovo.

Deset zadaća koje je Fuele spomenuo odnose se na područja koja pokrivaju tri poglavlja - Tržišno natjecanje, Pravosuđe i temeljna prava i Pravda, sloboda i sigurnost.

Tih deset zadaća su: potpisivanje privatizacijskog ugovora za Brodosplit i poduzimanje potrebnih mjera kako bi se pronašlo održivo rješenje za brodogradilište 3. maj i Brodotrogir u cilju dovršenja restrukturiranje brodogradnje; provedba kratkoročnih mjera razrađenih u rujnu 2012. za jačanje učinkovitosti pravosuđa i smanjivanje broja zaostalih sudskih predmeta; prihvaćanje zakona kako bi se osigurala provedba sudskih odluka i smanjenje broja neprovedenih odluka; uspostava Povjerenstva za sukob interesa kako bi moglo započeti s radom; prihvaćanje novog zakona o pravu na pristup informacijama kako bi se pojačao pravni i administrativni okvir u području pristupa informacijama; prihvaćanje zakonskih akata kako bi se osigurala provedba zakona o policiji; dovršenje izgradnje graničnih prijelaza na neumskom koridoru; zapošljavanje graničnih policajaca u skladu s ciljanim brojem za 2012.; dovršavanje i usvajanje strategije o migracijama s jasno definiranim mjerama za integraciju najranjivijih skupina migranata; jačanje kapaciteta za prevođenje i reviziju pravne stečevine kako bi se ta zadaća ispunila do dana ulaska u EU.

FAZ: Hrvatska ne ispunjava uvjete za punopravno članstvo

Hrvatska ne ispunjava uvjete za punopravno članstvo u Europskoj uniji, a posljedica neispunjavanja uvjeta su moguće mjere koje idu od uvođenja monitoringa Hrvatske i nakon ulaska u EU pa sve do odgode datuma ulaska, piše u srijedu nadregionalni njemački dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pozivajući se na izvore u Bruxellesu. 

Kako nadalje na svojoj naslovnoj stranici piše FAZ, EU povjerenik Štefan Fuele u srijedu predstavlja izvješće monitoringa koje sadrži listu s 10 nedostataka koje bi Hrvatska trebala ukloniti prije nego postane punopravna članica Europske unije.

FAZ piše da se zemlje članice dosad nisu bavile najnovijim izvješćem, ali list se poziva na "diplomatske izvore" u Bruxellesu koji govore o mogućim mjerama koje Europska komisija može predložiti Vijeću Europske unije, a koje sežu od monitoringa nakon ulaska u EU pa sve do odgode datuma ulaska. O ovoj posljednjoj opciji, kako navodi list, "zasad se ne razmišlja". 

List u istom broju objavljuje i komentar koji se u vrlo oštrom tonu osvrće na proces proširenja Europske unije. 

List zaključuje da EU ponovno u slučaju Hrvatske radi istu grešku kao i u slučaju Rumunjske i Bugarske. "Zašto su opet sve instance u Bruxellesu i u zemljama članicama propustile kandidata koji očito ni na papiru ne ispunjava uvjete za članstvo u EU?".

Fuele o tumačenju FAZ-a

Hrvatska je na putu da postane 28. članica EU-a a pojedini kritični tonovi u sveobuhvatnom izvješću ne smiju se krivo tumačiti jer će Hrvatska sigurno ispuniti deset zadaća koje je identificirala Europska komisija, izjavio je u srijedu u Europskom parlamentu povjerenik za proširenje Štefan Fuele.

Njemački demokršćanski zastupnik Bernd Posselt i slovenski liberal Ivo Vajgl izrazili su zabrinutost da bi pojedini kritički tonovi iz izvješća mogli poslužiti kao izlika za zaustavljanje procesa ratifikacije. "Slušajući današnje komentare njemačkih medija, zabrinut sam da će vaše mišljenje biti iskorišteno za zaustavljanje postupka ratifikacije", rekao je Posselt povjereniku Fueleu.

"Hrvatska je na putu da postane 28. članica i izvješće o monitoringu ne bi se trebalo tumačiti nikako drukčije. izjavio je Fuele u Odboru za vanjsku politiku Europskog parlamenta odgovarajući na pitanja pojedinih zastupnika.

Fuele je, odgovarajući na pitanje vezano uz problem Ljubljanske banke i ratifikacije pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu, izrazio uvjerenost da će posao biti dovršen na vrijeme: "Komisija nastavlja poticati Hrvatsku i Sloveniju da postignu uzajamno prihvatljivo rješenje za pitanje Ljubljanske banke… Uvjereni smo da će sve zemlje članice pravodobno ratificirati ugovor o pristupanju koji su potpisale 9. prosinca prošle godine kako bi Hrvatska postala članicom 1. srpnja 2013. godine".

Luksemburg ratificirao pristupanje Hrvatske

Luksemburški parlament ratificirao je Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, prenijelo je u srijedu hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Od 60 zastupnika luksemburškog parlamenta, za ratifikaciju ugovora u utorak glasovali su svi prisutni zastupnici, njih 59. Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić zahvalila je ministru vanjskih poslova Luksemburga Jeanu Asselbornu, dodaje MVEP.

Luksemburg je šesnaesta zemlja koja je ratificirala hrvatski pristupni ugovor. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter