Militantna skupina povezana s Islamskom državom u Egiptu u subotu je objavila da preuzima odgovornost za rušenje ruskog putničkog zrakoplova nad Sinajem, a istodobno egipatski sigurnosni izvori objavili su kako početna istraga pokazuje da je do pada zrakoplova došlo zbog tehničkih problema.
U priopćenju skupine na Twitteru navodi se da su "borci Islamske države uspjeli srušiti ruski zrakoplov iznad Sinaja s 220 ruskih križara. Svi su ubijeni, Bogu hvala".
Egipatske snage sigurnosti objavile su da je oko 150 tijela, od kojih su neka izgorjela, pronađeno u krugu od pet kilometara od mjesta pada zrakoplova. Zrakoplov je padao okomito pa je njegov velik dio gorio, kazao je izvor.
Ruski mediji prenose da su ruski istražitelji uzeli uzorke goriva na posljednjem mjestu na kojem je zrakoplov natočio gorivo u ruskom gradu Samari te da provode istragu nad osobama koje su pripremale zrakoplov za polijetanje iz Rusije te u sjedištu zrakoplovne tvrtke.
Kontrola otkrila sigurnosne propuste
Ruska novinska agencija Interfax prenijela je da je rusko državno regulatorno tijelo u posljednjoj rutinskoj kontroli u ožujku 2014. pronašlo sigurnosne propuste u tvrtki Kogalimavia, no da su one bile otklonjene.
Ruski zrakoplov s 224 putnika i članova posade srušio se na Sinajskom poluotoku u subotu, a egipatske vlasti su priopćile da nema preživjelih, javljaju svjetske novinske agencije.
Airbus A321 ruske zrakoplovne tvrtke Kogalimavia, koji je bio na letu iz egipatskog ljetovališta Šarm el-Šeika za Sankt Peterburg, srušio se na pustom planinskom području središnjeg Sinaja, priopćilo je egipatskog ministarstvo civilnog zrakoplovstva.
Svi putnici i članovi posade su poginuli, javila je agencija Reuters pozivajući se na egipatske vlasti.
Prvotno su u Kairu vjerovali da postoji nada da ima preživjelih i poslali su vozila hitne pomoći na mjesto nesreće. Neki mediji su čak izvijestili da su spasioci rekli da su čuli glasove u olupini aviona. Udruga ruskih turoperatora objavila je popis putnika i članova posade.
- Pred očima mi je tragična scena. Puno je mrtvih i mnogi su poginuli na svojim sjedalima vezani pojasevima, rekao je časnik egipatske službe sigurnosti u telefonskoj izjavi za Reuters.
- Avion se raspao na dva dijela, mali repni dio koji je izgorio i veći dio koji se zabio u stijenu. Izvukli smo najmanje stotinu mrtvih, a ostali su još unutra, kazao je časnik koji je želio ostati anoniman.
Egipatski ministar civilnog zrakoplovstva Mohamed Hosam Kemal izjavio je da je prerano za utvrđivanje uzroka nesreće. Prema sigurnosnim izvorima, nema naznaka da je zrakoplov srušen.
Egipatski premijer Šerif Ismail uputio se zajedno s nekoliko ministara na mjesto nesreće na području Hasane, 35 kilometara južno od sinajskog mediteranskog grada Al Ariša.
Portal FlightRadar24, koji prati letove u realnom vremenu, navodi da je avion naizgled glatko poletio da bi se, nakon što se približio visini leta, zaljuljao i brzo počeo gubiti visinu.
Hitne službe i stručnjaci za zrakoplovstvo odmah su počeli provjeravati ostatke zrakoplova da bi pronašli oštećenja koja bi mogla ukazati na uzrok nesreće.
Pilot prijavio tehnočke probleme
Zrakoplov je poletio u 5:51 sati po kairskom vremenu, a nestao je s radarskih ekrana 23 minute kasnije dok je bio na visini od 9.400 metara, priopćilo je egipatskog ministarstvo civilnog zrakoplovstva.
Kako navodi FlightRadar24, avion se brzo spuštao - oko 2.000 metara u minuti prije nego što je izgubio vezu s kontrolom zračnog prometa.
Ruska novinska agencija RIA je izvijestila, pozivajući se na izvore u Šarm el-Šeiku, da je "pilot kontaktirao kontrolu leta i prijavio tehničke probleme te zatražio promjenu rute i slijetanje u zračnu luku u Kairu, nakon čega je prekinuta komunikacija".
Rusiji sa svih strana stižu poruke sućuti zbog tragične nesreće, a sućut je izrazio i američki državni tajnik John Kerry.
Prema preliminarnim podacima, u avionu su bili građani Rusije, tri ukrajinska državljanina i jedan državljanin Bjelorusije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin proglasio je dan žalosti u nedjelju.
Zrakoplovna tvrtka Kogalimavia je priopćila da nema osnove vjerovati da je zrakoplov pao zbog ljudske pogreške. Novinske agencije RIA i Interfax prenose izjavu glasnogovornice tvrtke koja je rekla da je pilot imao 12.000 sati leta te da je avion bio servisiran.
Airbus je objavio da se radilo o zrakoplovu A321-200 starom 18 godina koji je do sada imao 56.000 sati leta.
Pronađena crna kutija
Egipatske vlasti su pronašle crnu kutiju ruskog zrakoplova Airbus A321 koji je u subotu pao na Sinaju, pri čemu su poginule 224 osobe, objavio je ured premijera Šerifa Ismaila u priopćenju.
Crna kutiju će analizirati stručnjaci, stoji u priopćenju, u kojem se precizira da je vojska dosad prebacila 129 tijela u mrtvačnicu i nekoliko bolnica u Kairu.
Egipatski ministar za zračni promet Hosam Kamal izjavio je za dnevnik al-Ahram da ruski zrakoplov nije uputio poziv u pomoć, već je komunikacija između njega i egipatske službe kontrole leta bila normalna i neprekidna sve dok zrakoplov nenadano nije nestao s radara.
Francuski Ured za istraživanje nesreća (BEA) objavio je u subotu da će poslati dvojicu svojih stručnjaka i šest tehničkih savjetnika proizvođača zrakoplova Airbusa u Egipat kako bi sudjelovali u istrazi nesreće ruskog zrakoplova.
Toj ekipi će se pridružiti dvojica istražitelja BFU-a (njemački ured za istraživanje nesreća) koji predstavljaju proizvođača i četvorica istražitelja MAK-a (ruski ured za istraživanje nesreća) koji predstavljaju državu iz koje je zrakoplovna tvrtka, precizira BEA u priopćenju.
Neke velike zrakoplovne tvrtke odlučile su privremeno preusmjeriti letove kako njihovi zrakoplovi ne bi letjeli iznad područja na kojem je pao ruski zrakoplov. Tako Air France od subote poslijepodne iz opreza ne leti preko Sinaja, dok se ne odluči drukčije, rekla je jedna glasnogovornica te kompanije, prenosi AFP. Ta mjera je poduzeta u očekivanju objašnjenja uzroka pada zrakoplova, dodala je.
I Lufthansa do daljnjega neće letjeti preko Sinaja, rekla je jedna glasnogovronica njemačke zrakoplovne kompanije za dnevni list Die Welt, također napomenuvši da je ta mjera poduzeta iz sigurnosnih razloga dok se ne doznaju uzroci pada zrakoplova, za koji je odgovornost preuzela džihadistička skupina Daesh. (Hina)