Katastrofalne poplave koje su nedavno pogodile istok zemlje ozbiljno su naštetile turizmu tog kraja koji se nakon ratnih razaranja i obnove počeo sve snažnije razvijati. Dokaz tome je da nema putnika koji ne zna za vinske i povijesne čari Iloka u srcu Srijema ili svjetsku muzejsku baštinu Vukovara. A sada je tom kraju pomoć, i to ne samo humanitarna, više nego dobrodošla. Pomoći može svatko tko se odluči na produženi vikend ili duži boravak u tom kraju time što će izravno pomoći upravo ekonomiji i turizmu, ali i direktno samim ugostiteljima i iznajmljivačima te svim drugim turističkim djelatnicima.
Kako je svojedobno spomenula jedna kolegica, Provansa je 60-ih godina prošlog stoljeća bila najsiromašnija regija u Francuskoj, dok tadašnji predsjednik Charles De Gaulle nije donio odluku da svi Francuzi moraju ljetovati u Provansi da bi se i taj kraj razvio. I tako je Provansa postala jedna od najpoznatijih europskih destinacija. Možda Slavonija neće postati Provansa, ali da bi mogla biti savršeno odredište domaćih gostiju za produženi vikend ili nešto duži boravak izvan glavnih ljetnih mjeseci, to uopće nije upitno. Jer sadržaja u svim slavonskim županijama ima na pretek.
Ilok osvajao i popularni Bali-beg
Istok zemlje pravi je doživljaj za one putnike koji žele iskusiti čari srednje Europe povezane s predivnom prirodom i hedonizmom Hrvatskog Podunavlja. Na ovoj ćete ruti svakako "zalutati" u najpoznatije hrvatske podrume - one Iločke koji ne samo da imaju vina koja su najnagrađivanija u Hrvatskoj, nego je to jedan od najstarijih podruma u Hrvatskoj. Naime, vinogradarstvo se na obroncima Fruške gore razvija još iz doba Rima, a nije ga zatrla ni 162-godišnja turska vladavina, kada su ovaj pitomi gradić krasili minareti i osmanlijska arhitektura. Navodno je u Iloku pokopan i sin Bali-bega koji je opsjedao ovaj grad!
Iločki podrumi osim po vinu posebni su jer čine dio povijesne jezgre ovog centra Srijema uz samu granicu sa Srbijom. Nasljednici su vinogradarsko-vinarske proizvodnje iz 15. stoljeća, a vino s vlastitom etiketom i oznakom kontroliranog podrijetla proizvode od 18. stoljeća. Zanimljivo je i da se traminac, po kojem su poznati u cijelom svijetu i kojeg cijene svjetski vinski znalci poput onih iz Decantera, služio još na krunidbi britanske kraljice Elizabete II.
Gostima, koji danas u Ilok dolaze iz cijelog svijeta, su najzanimljiviji stari podrumi iz 15. i 17. stoljeća koji danas služe za čuvanje vina u drvenim bačvama. Nezaobilazan je i posjet i obližnjoj kušaonici i restoranu. Poseban je doživljaj posjet u doba berbe kada gosti beru grožđe i gledaju u podrumima kako se pravi ili puni vino i etiketira. Dolazite li u ovaj živopisan kraj, nikako ne smijete propustiti vožnju vlakićem kroz vinograde ili barem na biciklu.
Arhivska vina skrivana u zidovima podruma
- Ovdje je do 1968. bila vinarija. Za one koji žele ekskluzivniji doživljaj u vinogradima smo preuredili nekadašnje ladanjsko imanje obitelji Odescalchi Principovac s restoranom i vinskim barom, a imamo i šest apartmana s četiri zvjezdice te vježbalište za golf, teniski teren i teren za badminton i odbojku, kaže voditeljica turizma u Iločkim podrumima Vesna Štajner.
Planiraju i gradnju hotela s 40 soba i wellnesom na bazi grožđa i vina, a kao svoju posebnost već sada izdvajaju vinske kupke. U svom vlasništvu imaju 300 hektara vinograda, godišnje proizvedu četiri milijuna litara vina kontroliranog podrijetla. Impresivna je njihova arhiva vina, koju je tijekom Domovinskog rata spašavao tadašnji podrumar Franjo Volf sakrivši arhivske boce u starom podrumu tako što ih je zazidao ili zasipao pijeskom iza bačava. Upravo su tada stradale ogromne drvene bačve od 13 i 15 tisuća litara iz 1953. iz kojih se istakalo vino pa su se rasušile. Stoga u ovom podrumu u budućnosti namjeravaju urediti banku vina gdje će Iločki podrumi za svoje klijente njegovati vina. (Napisala i snimila Barbara BAN)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU