Iračka vlada pokušava smiriti jake vjerske napetosti intenzivirane napadom na sunitsku džamiju, dok se istodobno trudi odbiti ofenzivu džihadista koja ugrožava zemlju u kojoj je u atentatima u subotu ubijeno najmanje 34 ljudi.
Sjedinjene Države, koje Iračanima u borbi protiv džihadista Islamske države (IS) pomažu oružjem, savjetnicima i zračnom podrškom, razmatraju razne opcije odgovora na ubojstvo američkog novinara Jamesa Foleya, koje su nazvali "terorističkim napadom". Usred ofenzive IS-a koju kurdske i iračke snage pokušavaju potisnuti iz regija zauzetih nakon 9. lipnja, u novim napadima ubijene su 34 osobe i 150 je ranjeno. Najmanje 21 osoba je ubijena i 118 je ranjeno u gotovo istovremenim eksplozijama triju autobombi u Kirkuku, koji od početka džihadističke ofenzive kontroliraju Kurdi. U Erbilu, glavnom gradu autonomne regije Kurdistan u atentatu autobombom tri osobe su ranjene.
Tijela šestorice vojnika ubijenih u subotu pronađena su na cesti južno od Tikrita, koji drže pobunjenici, dok je u eksploziji bombe pri prolasku vozila s dragovoljcima između Tikrita i Samare ubijen jedan od njih. U Bagdadu je šest osoba poginulo u samoubilačkom napadu autobombom na sjedište ministarstva unutrašnjih poslova. Ti atentati su izvedeni dan nakon napada koji se pripisuje šijitskim aktivistima na sunitsku džamiju u regiji Dijala, sjeveroistočno do Bagdada u kojem je ubijeno 70 osoba. Taj napad je pokrenuo sukobe sunitskih stanovnika i šijitskih aktivista. Washington je taj napad nazvao odvratnim, a premijer Hajdar al-Abadi je pokušao smiriti vjerska nasilja izazvana tim napadom koji bi mogao potaknuti bijes sunitske manjine prema šijitskoj vlasti koja treba njihovu suradnju u borbi protiv IS-a. (Hina)