"Kolege zastupnici u Europskom parlamentu pitaju me kamo ide hrvatska vanjska politika," kaže IDS-ov europarlamentarac Ivan Jakovčić, naglašavajući kako dodatno zabrinjava vanjskopolitički smjer vezanja Hrvatske uz Poljsku na čemu ponajviše inzistira hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović.
"Poljski predsjednik Andzrej Duda bio je, za vrijeme svog mandata u Europskom parlamentu, jedan od ekstremnijih zastupnika, a njegova stajališta ni po čemu nisu bliska hrvatskim pogledima. Siguran sam da inicijativa Tri mora nije dio izvornih vanjskopolitičkih interesa Hrvatske”, smatra Jakovčić.
- Zašto držite da inicijativa Tri mora, koju je nedavno u Varšavi pozdravio američki predsjednik Donald Trump, nije dobra za Hrvatsku?
- Inicijativa Tri mora je poljska priča i ima duboke povijesne korijene koji nemaju dodira s hrvatskom političkom stvarnošću. Interes baltičkih zemalja, koje imaju povijesni strah od Rusije i drugih zemalja bivšeg komunističkog bloka potpuno je različit od našega. Poljska uključuje Sjedinjene Američke Države, što je načelno logično zbog straha od Rusije, ali treba vidjeti i kakva je danas vlast u Poljskoj, koja je antieuropska. To je razlog za prizivanje Trumpa i njegove sljedbe. U tom kontekstu, postupci predsjednice Republike pokazuju kako ona prilazi antieuropskoj opciji umjesto da se poveže s ključnim igračima u Europi.
Interes SAD-a, bez obzira jesu li na vlasti republikanci ili demokrati, jest slaba EU. Što je slabija EU, to će uloga Amerike biti veća u svijetu. Inicijativa Tri mora ide k pokušaju smanjivanja Europske unije na svjetske procese, što je prva velika greška. Drugo, poražavajući za Hrvatsku je da se svrstava u one zemlje koje neće biti predvodnice politike Unije. Jasno je kako Poljska i Mađarska vode antieuropsku politiku i sigurno je da neće biti u krugu "privilegiranih". Šteta je za Hrvatsku da nakon 27 godina neovisnosti i dalje ne vodi nedvosmislenu vanjsku politiku, nego koketira s politikama koje nisu u našem interesu, a to prvenstveno čini iz osobnih razloga.
- Osobnih razloga predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović?
- Ona je povezana s američkim lobijem koji radi protiv Europe, radila je u NATO savezu i sve to mogu precizno elaborirati. Jasno je kako SAD uvijek želi slabu Europu.
- Je li problem u tome što Hrvatska nema jedinstvenu vanjsku politiku?
- Jasno je kako Andrej Plenković i Grabar-Kitarović više ne vode usklađenu vanjsku politiku. Oboje imaju pravo na kreiranje vanjske politike, ali očito je kako premijer vodi politiku zaštite suštine Europske unije, dok je predsjednica sklona vanjskopolitičkim avanturama i pretjeruje u povezivanju s američkim pogledima.
- Što se može učiniti - najprije nam treba jedinstvena nacionalna vanjska politika?
- To je zbunjujuće ne samo za hrvatske građane, nego i za Bruxelles. Mnogo kolega u Europskom parlamentu pitalo me koja je, zaista, hrvatska vanjska politika. Moj odgovor vrlo je jasan - trebamo ući u Schengen i prihvatiti euro kao zajedničku valutu. Tako ćemo postati bitan suigrač u kreiranju ukupne europske politike. Sve ostalo šteti Hrvatskoj. Zato i upozoravam na inicijativu Tri mora koja je stvorena od onih koji u Bruxellesu trpe kritike zbog nedemokratska politike u svojim zemljama. (Dubravko GRAKALIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU OD SRIJEDE