Mjesto radnje Zračna luka. Putnica nosi torbicu od pitonove kože. Novčanik od slonove kože i bodlju dikobraza u kosi. Prepariranu glavu američkog aligatora ponijela je kao suvenir s putovanja, a kao poklon suprugu kupila je torbu od kobrine kože.
Druga putnica nosi krzno male pjegave mačke, ogrlicu od slonovače, a za uspomenu s putovanja nosi i četiri sušena morska konjica. I dok su prije ulaska u EU bez problema mogle preći granicu, putnice koje smo opisali sada to ne mogu bez posebnog ovlaštenja.
Primjerice, fizička osoba u putničkom prometu bez CITES dopuštenja može iznositi do četiri predmeta od kože aligatora kao dio osobne prtljage. No ako granicu prelazi pravna osoba i te predmete izvozi u svrhu trgovine, mora za njih imati CITES dopuštenje. U slučaju nakita i predmeta od slonovače, uvijek je potrebno imati dopuštenje za prekogranični promet.
- U Hrvatskoj je za provedbu CITES konvencije i izdavanje dopuštenja nadležno Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Trenutno je 926 vrsta navedenih na CITES listi do te mjere ugroženo da im prijeti izumiranje, pa je trgovina tim vrstama zabranjena.
Za ostale vrste s CITES liste, trgovina se regulira sustavom dozvola kako bi se osiguralo da je legalna, održiva i da se može pratiti, rekla je viša stručna suradnica u Upravi za zaštitu prirode Ida Partl.
Načelnik Sektora inspekcije zaštite prirode Krešimir Ilić veli da se najčešće krijumčare živi primjerci kopnenih kornjača, ptica pjevica i dr.
- Vrijednost zaplijenjenih primjeraka zaštićenih biljaka i životinja, njihovih dijelova i derivata u posljednjih nekoliko godina u stalnom je porastu, pa je tako prošle godine Inspekcija zaštite prirode zaplijenila primjerke u vrijednosti od 500 tisuća kuna, a ove godine najviše je bilo slučajeva zapljene zaštićenih vrsta ptica i kopnenih kornjača. Životinje se najčešće krijumčare na skrivenim mjestima u prijevoznim sredstvima, prtljazi ili osobnoj garderobi. (D. BAŠIĆ-PALKOVIĆf; foto Ministarstvo zaštite okoliša)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.