"Pozivamo sve stranke da se pridržavaju Zakona o ravnopravnosti spolova i vode računa da bi tijekom lokalnih izbora na stranačkim listama zastupljenost žena bila barem u propisanoj kvoti od 40 posto. Stranke trebaju prepoznati kvalitete kandidatkinja, a ne da ih stavljaju na dno listi samo da se formalno popuni određena kvota, tim više ako znamo da žene u Hrvatskoj čine većinu visokoobrazovanog stanovništva", rekla je na konferenciji za novinare vršiteljica dužnosti Predsjedništva Kluba žena IDS-a Mirjana Galant.
Naglasila je da je Klub žena svim podružnicama uputio pismo namjere s ciljem da na ovim izborima IDS izađe s listama koje će biti usklađene sa Zakonom o ravnopravnosti spolova. Rekla je da još nemaju podatke koliko će žena biti na stranačkim listama, ali da nisu zadovoljni sadašnjim stanjem u pogledu zastupljenosti i angažmana žena u tijelima lokalne samouprave.
Smatra da Hrvatska, ali i Istra, trebaju slijediti primjer visoko razvijenih zemalja kada je riječ o izjednačavanju plaća, zapošljavanju žena na menadžerskim pozicijama, ali i u sferi političkog odlučivanja.
Članica predsjedništva KŽ IDS-a Lucija Čekić veli da je nakon lokalnih izbora 2009. godine na razini Hrvatske udio žena u županijskim skupštinama bio svega 21,4 posto, dok je 20,7 posto žena ušlo u gradske skupštine, a na razini općinskih vijeća njihov je udio još manji i iznosio je 12,2 posto.
Iste je godine, podsjetila je Čekić, u Hrvatskoj izabrana samo jedna županica od ukupno 20 biranih župana, 6 gradonačelnica od ukupno 127 gradonačelnika te 21 načelnica od ukupno 429 biranih načelničkih mjesta.
- Situacija nije sjajna ni u Istarskoj županiji gdje je zastupljenost na stranačkim listama bila mala. U nekim gradovima i općinama ona je iznosila više od 30 posto, no unatoč tome vrlo mali broj žena uspio je doći na važnu poziciju i ući u općinska i gradska vijeća te u Županijsku skupštinu, a razlog je što se žene stavljaju na dno stranačkih listi, kazala je Čekić.
Potpredsjednica KŽ-a IDS-a Roberta Lakošeljac smatra da bi se takav trend trebao promijeniti, ali treba raditi na stalnoj edukaciji i informiranju žena u strankama, dok bi se na razini podružnica žene trebale motivirati za aktivno sudjelovanje.
Na upit hoće li IDS pred ove izbore poštivati kvote ili će im žene služiti samo za "uljepšavanje" listi, Galant je rekla da analize o broju kandidatkinja još nemaju, rekavši da one neće biti samo ukras. Iako je iznesen podatak da u županijskoj Skupštini ima 55 posto žena, činjenica je da Istra nema niti jednu gradonačelnicu, a istovremeno vlast u svojim rukama drži tek jedna načelnica općine. (D. BAŠIĆ-PALKOVIĆ)