Kontrola populacije galeba klaukavca, odnosno smanjivanje njihovog broja bila je tema današnje konferencije za novinare koju su zajedno održali predstavnici gradova Rovinja i Poreča.
Poznato je, naime, da Rovinj zadnjih godina muku muči s ovim zračnim grabežljivcima koji su se toliko udomaćili i omasovili da bez straha i problema pikiraju na prolaznike i iz ruku im otimaju hranu.
Stoga se Grad Rovinj u suradnji s turističkim kućama Maistrom i Valaltom te Turističkom zajednicom Rovinja, a po uzoru na Poreč, odlučio na realizaciju projekta smanjivanja njihove populacije, i to postavljanjem lažnih jaja.
Resorni pročelnik Ando Saina rekao je da su Grad i Komunalni servis do sada poduzimali pasivne mjere, odnosno nabavljali kante za kućni otpad s odgovarajućim pokrovom, da galeb ne bi raznosio smeće.
- Odredili smo i način, odnosno vrijeme odvoza smeća, no toga se baš nisu svi pridržavali, što je dovodilo i do ružne slike razbacanog kućnog otpada na ulicama starogradske jezgre, veli Saina.
I gosti hotelskih kuća Rovinja negodovali su zbog otimanja hrane i drugih neugodnih iskustava. Upravo, na tragu toga, ali i činjenice da se susjedni Poreč odlično s tim problemom nosi, pridružili smo se projektu, objašnjava Saina.
- Riječ je o divljoj ptici koja se potpuno udomaćila, a problem u tome što joj je na raspolaganju enormna količina hrane iz urbanih izvora. Jedna od opasnosti krije se i u tome što se galeb hrani našim otpacima i na deponijima, slijeće i gnijezda svija na krovovima, kupa se u moru i bazenima, a da pritom i ne znamo može li nam prenijeti neke bolesti, i koje, rekao je prof. dr. Albert Marinculić.
Više podataka o uspješnosti projekta smanjenja populacije galebova na primjeru Poreča, koji je prvi u Hrvatskoj s time i počeo, podastro je mr. Branko Jurić, kazavši da se u samo tri godine trajanja projekta broj gnijezda na ravnim krovovima Poreča smanjio za čak 40 posto.
- Pilot projekt, koji su inicirali Grad Poreč, TZ i hotelske kuće, počeo je 2011. godine i obuhvaća područje od Limskog kanala do ušća Mirne. Od ove godine u njega su uključeni i gradovi Rovinj i Novigrad, a razlog tomu su iznimno uspješni rezultati i iskustva Poreča, rekao je Jurić.
Dosad je u Rovinju postavljeno 250 lažnih jaja, a sada su na potezu građani, od kojih se traže obavijesti i dojave o tome gdje se nalaze gnijezda galebova klaukavaca. Također, odaslana je i zamolba svim građanima i posjetiteljima Rovinja da zamjenska, odnosno lažna galebova jaja ostave u gnijezdima i ne diraju ih.
Na novinarsko pitanje koliko će projekt smanjenja populacije galebova koštati, Saina je odgovorio da je sveukupno vrijedan 80 tisuća kuna, od kojih će 35 tisuća platiti Grad, a preostali dio gradski TZ i rovinjske hotelijerske kuće. (N. ORLOVIĆ RADIĆ)