Dana 29. travnja navršit će se 155 godina otkako je Hrvatski sabor, na prijedlog biskupa Josipa Jurja Strossmayera, osnovao Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, najvišu hrvatsku znanstvenu, kulturnu i umjetničku instituciju koja tradicionalno tijekom ožujka otvara svoja vrata građanima u više od 30 svojih znanstvenih i umjetničkih jedinica u 15 gradova, pa tako i u srijedu u Puli.
Citirajući aktualnog predsjednika HAZU-a akademika Zvonka Kusića, akademik Petar Strčić u srijedu je u dvorani "Tone Peruško" na pulskom Filozofskom fakultetu kazao da su Dani otvorenih vrata HAZU-a postali "tradicionalna manifestacija kojom Akademija na poseban način pokazuje svome narodu da je ona njegova akademija, otvorena javnosti i okrenuta budućnosti, usmjerena na rješavanje aktualnih društvenih pitanja radi izgradnje bolje i naprednije Hrvatske".
Akademik Daniel Rukavina predstavio je u nastavku rad riječkog Zavoda za kliničku i transplantacijsku imunologiju i molekularnu medicinu. Za izlaganja je posebno spomenuo dvojicu pokojnih dopisnih članova HAZU-a iz ovih krajeva - čuvenog kirurga Vinka Frančiškovića koji je svojedobno u Rijeku došao iz pulske bolnice (1971. godine izveo je prvo uspješno presađivanje bubrega u Hrvatskoj) te toksikologa svjetskog glasa Zvonimira Maretića koji je gotovo cijeli radni vijek proveo u Puli, gdje je i umro 1989. godine. I danas se stariji pulski liječnici s posebnim poštovanjem i divljenjem prisjećaju njegovih stručnih i ljudskih kvaliteta.
Dr. sc. Sanja Holjevac detaljnije je predstavila Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU-a u Rijeci, dok su etnolog dr. sc. Sandi Blagonić i povjesničar dr. sc. Milan Radošević predstavili pulsku Područnu jedinicu tog zavoda, osnovanu 1969. godine. U nastavku je povjesničar prof. dr. sc. Robert Matijašić predstavio posljednji svezak godišnjeg časopisa "Problemi sjevernog Jadrana". Sandi Blagonić u popodnevnim je satima u Pazinu srednjoškolcima imao održati predavanje pod naslovom "Što znamo, a ne znamo da znamo i što ne znamo, a mislimo da znamo?".
Hrvatska vodeća u svijetu u transplantacijskoj medicini!
Akademik Daniel Rukavina istaknuo je da je Hrvatska "gotovo jedna od vodećih zemalja u svijetu u transplantacijskoj medicini".
- Po broju doniranih organa na milijun stanovnika, Hrvatska je prva u svijetu, a prva je i u transplantaciji bubrega i jetra te druga u transplantaciji srca, kazao je akademik Rukavina. (Z. ANGELESKI)