Optužnica USKOK-a protiv istarskog župana, IDS-ovca Valtera Flega, u samom je trenutku svog pojavljivanja u medijima otvorila i pitanje njegove ostavke. Iako je Flego tek optužen pred Županijskim sudom u Rijeci - prihvati li se optužnica, sudski proces najvjerojatnije neće pravomoćno završiti za njegova sadašnjeg mandata - zahtjevi da podnese ostavku počeli su puniti medije. Istodobno, u političkim kuloarima krenuli su "spinovi" o tome tko će postati novi župan umjesto Valtera Flege. Podnese li Flego doista ostavku, on će biti jedini političar koji je to učinio zbog optužnice koja još nije došla ni do suda, a kamoli do presude.
Drugačija praksa
Nekoliko svježih primjera iz hrvatske političke prakse pokazuju da gradonačelnici, župani, pa i ministri, ne odustaju od svojih karijera zbog optužnica USKOK-a i DORH-a ili istražnih radnji policije, unatoč tomu što neke od njih bile itekako "teže" od Flegove.
SDP-ov gradonačelnik Vukovara Željko Sabo, kojem je Hrvatski sabor ukinuo imunitet zbog optužnice da je pokušao podmititi HDZ-ovu gradsku vijećnicu Mariju Budimir, nije, u jeku te afere u prosincu 2013. godine, podnio ostavku. Štoviše, Sabo je dobio podršku vrha svoje stranke i samog premijera Zorana Milanovića. Ostavku nije dao ni aktualni gradonačelnik Virovitice i bivši HDZ-ov ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, kojem će 6. ožujka početi suđenje jer ga USKOK tereti da je državnim novcem punio Fimi-mediju i HDZ. Na prošlim lokalnim izborima ponovno je izabran za gradonačelnika.
Javnosti je poznat i slučaj Andre Vlahušića, gradonačelnika Dubrovnika. Njemu je u studenome 2011. pred Županijskim sudom u Splitu potvrđena optužnica USKOK-a u aferi "Šipan", ali nije dao ostavku. Iako je u prosincu 2012. godine nepravomoćno osuđen, upravo je u novom gradonačelničkom mandatu. Član je HNS-a i uživa podršku stranačkog vodstva. U siječnju 2013. godine USKOK je podnio optužnicu protiv Damira Rukavine, gradonačelnika Crikvenice, zbog afere "Sando" i kršenja Zakona o javnoj nabavi. HDZ-ovac Rukavina nije prekidao političku karijeru i prošlog je svibnja osvojio drugi mandat na mjestu prvog čovjeka Crikvenice.
Veljko Ostojić izuzetak
Gradonačelniku Novog Vinodolskog, HDZ-ovom Olegu Butkoviću u srpnju 2013. potvrđena je optužnica USKOK-a za zloporabu položaja. Presuda je još daleko, a Butković, uz drugi mandat na čelu tog grada, obnaša i dužnost člana predsjedništva HDZ-a. Da USKOK-ova optužnica ne znači "automatsku sudsku osudu" pokazuje i davni primjer SDP-ovog gradonačelnika Makarske Velimira Vidaka Buljana. On je, kao gradonačelnik, iznajmljivao "sam sebi", odnosno gradu Makarskoj, kemijske zahode dok je 2001. obnašao gradonačelničku dužnost. Sud ga je optužbe oslobodio tek u ožujku 2011. godine.
U svibnju 2011. pod optužnicom USKOK našao se i tadašnji HDZ-ov gradonačelnik Makarske Marko Ožić Bebek, koji je, zajedno sa svojim dogradonačelnicima (optuženima da su primali veće novčane naknade od dopuštenih) mirno dočekao kraj mandata.
Očito, hrvatska politička praksa pokazuje da se ostavke daju tek kad sumnje budu sudski dokazane. To se ne odnosi samo na lokalne dužnosnike - prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić dao je ostavku tek kad je presuda na zatvor postala pravosnažna. Izuzetak je, doduše, bivši IDS-ov ministar turizma Veljko Ostojić, koji je bio prisiljen na ostavku kada je USKOK tek počeo istraživati aferu s prenamjenom zemljišta u Balama kupljenog od njegove obitelji.
Treba li Valter Flego dati ostavku na početku pravnog procesa kojeg je inicirao USKOK, kako to sugeriraju u opozicijskim krugovima, ili vezati svoju političku sudbinu uz buduću sudsku presudu, odlučit će osobno, ali i uz mišljenje vrha IDS-a. U svakom slučaju, mnoštvo je primjera koji pokazuju kako se to radi u hrvatskoj politici. (D. GRAKALIĆ)