Tko bi rekao da jedan mali, gotovo zaboravljeni glineni instrument sa samo osam rupica može proizvesti toliko veselog i profinjenog zvuka? Pitali su se to mnogi posjetitelji nakon subotnjeg, drugog Okarina festa održanog u kaštelirskom domu na kojem su se publici predstavili malobrojni, ali strastveni sviraci ovog zanimljivog tradicijskog puhackog instrumenta.
Kako je rekla voditeljica Ester Diklic, susretom žele sacuvati i pokazati dio bogate kulturne baštine - okarinu, instrumentic zoomorfnog oblika koji se nekada svirao i na podrucju Kaštelira.
Uvertiru u ovu glazbenu vecer oznacila je "Mantinjada" koju su na velikoj i maloj sopeli odsvirali Serdo Valic i Mladen Buic. Umaški zbor Korona izveo je pjesmu "Okarina", svojevrsnu himnu ovom instrumentu, koju je napisao porecki pjesnik Tomislav Milohanic, a uglazbio etnomuzikolog Branislav Ostojic, idejni voda festivala.
Cast da se prvi predstave publici pripala je najmladim okarinašima, Kaštelircima Antoniji Kocijancic i Matteu Cossettu, polaznicima nedavne desetosatne škole okarine. Stecene vještine pokazali su odsviravši pjesme poput "Amazing Grace", "Istarske polkice" i drugih. Na pozornici su im se kasnije pridružili i ucitelj Ostojic te još jedan mladi okarinaš i sumještanin Elvis Kocijancic u zajednickoj izvedbi poznate pjesme "When the Saints Go Marching In".
Publici se još jednom predstavio Valic - popularni radijski voditelj i poznavatelj istarskih instrumenata iz Raklja odsvirao je šete paši, a iako je priznao da mu je ovo tek drugi put da svira okarinu, nastup je odradio i više nego uspješno.
Njegov kolega Buic iz Marcane na okarini je odsvirao pjesmu "Zadarski kanal", a kako zvuci okarina u pratnji drugih instrumenata, pokazali su braca Branislav i Milan Ostojic koji su zajedno prvi na okarini, a drugi na leronu i violoncelu odmuzicirali spletove prvo starih vodnjanskih, a potom i latinskoamerickih plesova.
Jedina okarinašica veceri Nataša Dragun publici se predstavila zajedno s pulskom skupinom Fon Fone koju cine Teana Domazin na flauti, Aida Dražic na blok flauti, Maria i Herbert Haider na gitari te Edi Terlevic na udaraljkama. Zanimljive su bile njihove izvedbe "Guantanamere" i popularne "Zeko i potocic".
Susret su zakljucili domacini, clanovi vokalne skupine Nigrignanum kojima se u živahnim izvedbama "Brkice" i "Moja mati kuha kafe" pridružili i svi izvodaci na okarinama. Pjesma i veselo druženje nastavilo se i nakon službenog dijela programa, uz zakusku TZ-a Kaštelir-Labinci.