I Koncar u utrci za Monumente

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Od sutra pa sve do polovice sijecnja iduce godine bit ce raspisan i otvoren medunarodni javni natjecaj za odabir najpovoljnijih ponudaca za izgradnju i konacnu realizaciju projekta Brijuni rivijera. Kao što je poznato, u igri su cetiri lokacije i to Muzil, Sveta Katarina-Monumenti, Hidrobaza i Pineta. Za dvije marine na Monumentima i Svetoj Katarini natjecaj, odnosno koncesiju za izgradnju luke nautickog turizma na pomorskom dobru, provodi i izdaje Vlada RH, dok za ostale lokacije, koje ne obuhvacaju pomorsko dobro, natjecaj raspisuje tvrtka Brijuni rivijera.

Po rijecima direktora tvrtke Brijuni rivijera Ratomira Ivicica, Vlada po zakonu jedina može dati koncesiju na pomorsko dobro na 50 godina.

- Na posljednjoj sjednici Vlade RH donesene su dvije odluke. Jedna se odnosi na utvrdivanje toga da je projekt Brijuni rivijera od posebnog znacaja za RH, dok se druga odluka odnosi na raspisivanje natjecaja za koncesiju na pomorsko dobro u trajanju od 50 godina. Potonje se odnosi na pomorsko dobro koje obuhvaca projekt Sveta Katarina-Monumenti, gdje ce se izgraditi dvije marine. Te ce marine biti sastavni dio luke posebne namjene, odnosno luke nautickog turizma. Za tu vrstu pomorskog dobra, na koji se koncesija daje na 50 godina, odlucuje Vlada. Kada je u pitanju koncesija na pomorsko dobro koje se izdaje na 30 godina, ingerenciju ima resorno Ministarstvo mora. Kada je u pitanju naš projekt, tvrtka Brijuni rivijera objavljuje javni natjecaj i priprema svu potrebnu dokumentaciju, dok Vlada RH izdaje koncesije na pomorsko dobro, i to iskljucivo za dvije marine u pulskoj luci, istaknuo je Ivicic.

Pravo sudjelovanja na javnom prikupljanju ponuda imaju sve domace i strane fizicke i pravne osobe, a natjecajnu dokumentaciju ponuditelji mogu preuzeti do 16. sijecnja 2012. godine do 10.00 sati u Puli. Prije toga svaki ponuditelj treba uplatiti 35.000 kuna naknade za podizanje natjecajne dokumentacije. Naknade su oslobodeni ponuditelji koji su u prednatjecaju ocijenjeni sposobnima te su ispunjavali uvjete i vec su platili tu naknadu.

Prema GUP-u Grada Pule, na Hidrobazi su utvrdene gospodarska namjena, ugostiteljsko-turisticka namjena, hotel maksimalnog kapaciteta do 1.000 postelja te zona sporta i rekreacije. Nakon izrade i stupanja na snagu DPU-a Hidrobaza, odredit ce se nekretnine koje ce biti predmet prava gradenja i nekretnine koje ce biti predmet služnosti. Kao i za Pinetu, razvojni program cijelog projekta provodit ce se po BOT modelu (build-operate-transfer, odnosno izgradi-upravljaj-prenesi), a pravo služnosti dodijelit ce se u trajanju od 66 godina.

Otok Sveta Katarina i kompleks bivše vojarne izvidaca diverzanata na Monumentima na površini od 27 hektara planira izgradnju dviju marina koje ce moci primiti ukupno 600 plovila u moru i 1.200 na suhom vezu. Taj dio natjecaja raspisuje Vlada RH jer se odnosi na vec objašnjeno pomorsko dobro. Uz to, izgradio bise hotel s cetiri ili pet zvjezdica s 200 kreveta te kompleks mješovite namjene. (C. B. GALIC)

Koncar za drukciji model
Goran Veljovic, pravni zastupnik Danka Koncara i njegove tvrtke Kermas ulaganja jucer nam je u telefonskom razgovoru odgovorio da ce se sigurno natjecati za lokaciju otok Sv. Katarina-Monumenti. Podsjecamo da nam je u nedavnom razgovoru Danko Koncar najavio da ce se kandidirati za dobivanje koncesije u svim projektima Brijuni rivijere te da ce vjerojatno ponuditi drugaciji model od predloženog. Po njemu, BOT je loš model jer oni koji raspisuju natjecaj prisiljavaju ulagace da traže brze investicije gdje ce s malim ulogom moci izvlaciti novac, a nece se koncentrirati na dugorocan razvoj kad sve obnovljeno i izgradeno moraju prepustiti. Stoga bi, po Koncaru, za Brijuni rivijeru bio bolji model javno-privatnog partnerstva, jer bi po njemu država i lokalna zajednica dobili udio u vlasništvu na temelju uloženog zemljišta, a zajedno s ulagacem dijelili bi zaradu od ucinjenih dugorocnih investicija u izgradnji novih ili obnovi postojecih objekata. (P. G.)

CIJELI TEKST MOŽETE PROCITATI U TISKANOM IZDANJU 


Podijeli: Facebook Twiter