I bolovanje ulazi u otkazni rok?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Sindikalne središnjice, unatoc poruci da nece trgovati da bi zaštitile radnike zaposlene na odredeno vrijeme, ipak su sjele za stol s poslodavcima i razgovaraju o interesnim pitanjima. U ovom trenutku za poslodavce interesno pitanje predstavlja pojednostavljivanje postupka davanja otkaza. Ako bi sindikati pristali na neki od poslodavackih zahtjeva, Zakonom o radu odredit ce se ogranicenja broja ugovora na odredeno vrijeme.

Poslodavci, kako doznajemo, predlažu smanjivanje otkaznih rokova i to tako da se neiskorišteni godišnji odmor, ako ga radnik ima, ubroji u otkazni rok. Po istom principu poslodavci racunaju i da se bolovanje ukljuci u otkazni rok, a prema njihovom videnju tržišta rada otpremninu bi mogao dobiti samo onaj radnik koji se prijavi u evidenciju nezaposlenih. Osim toga, poslodavci traže da se u zakon unese odredba prema kojoj bi tek nakon pet godina rada kod istog poslodavca radnik imao pravo na otpreminu u slucaju otkaza. Sadašnje zakonske odredbe kazuju da radnik nakon dvije godine rada kod poslodavca stjece pravo na otpremninu u slucaju da mu poslodavac otkaže ugovor o stalnom radnom odnosu.

Neki od zahtjeva poslodavaca o kojima protekla dva dana razgovaraju sa sindikatima pod paskom Božidara Kalmete, ministra mora, prometa i infrastrukture, pomalo su cudni. Pa se tako postavlja pitanje zbog cega bi se isplata otpremnina uvjetovala prijavom radnika u evidenciju nezaposlenih? Takvo zakonsko rješenje vjerojatno bi se našlo pod povecalom jer predstavlja ogranicavanje slobode radnika. Nije jasno ni kako bi se bolovanja ukalkulirala u ZOR, iako ce i sindikati priznati da ona u nekim slucajevima doista predstavljaju problem jer se znaju koristiti da bi se izbjegao otkaz. No, da bi se ta pojava lažnog korištenja bolovanja svela na minimum, nece biti dovoljno samo dopuniti ZOR, vec valja mijenjati i odredbe zdravstvenih zakona i pritom paziti da se ne kazni radnike koji su doista zbog bolesti na bolovanju.

Ako bi sindikati postigli dogovor s poslodavcima kojim bi se vec u fazi uskladivanja ZOR-a olabavili uvjeti otkazivanja ugovora, Vlada ce amandmanima mijenjati zakon koji se nalazi na cekanju u Saboru. Rad na odredeno vrijeme tim je zakonskim prijedlogom ogranicen na tri godine, neovisno o poslovima koje radnik radi. Buduci da broj ugovora nije ogranicen, zloupotrebe rada na odredeno i dalje su moguce. Naime, istekom tri godine poslodavac samo treba pricekati dva mjeseca i potom može radnika ponovno zapošljavati na odredeno vrijeme.

Sindikati sadašnje razgovore s poslodavcima ne smatraju pregovorima i tvrde da nikakve odluke nece donositi bez odluka glavnih tijela svake od pet sindikalnih centrala. Želja da se riješi pitanje rada na odredeno vrijeme, kako tvrde sindikati, razlog je zbog kojeg su promijenili mišljenje i pristali razgovarati o pravima za koja su prije tjedan dana tvrdili da se ne smiju miješati.


Podijeli: Facebook Twiter