Ove su godine 154 nezaposlene osobe s područja Istarske županije uključene u neki oblik obrazovanja (stručno osposobljavanje ili prekvalifikaciju), koji financira Hrvatski zavod za zapošljavanje. Pulski Područni ured HZZ-a za to je izdvojio oko dva i pol milijuna kuna i kažu da se isplati - da se 60 posto tako obučenih radnika zaposli. Pokazala je to lanjska analiza, ali treba dodati da je većinom riječ o sezonskom zapošljavanju pomoćnih radnika u turizmu i ugostiteljstvu. Proljetos obučenim vrtlarima, recimo, turistička tvrtka Valamar najavljuje i mogućnost zaposlenja u statusu stalnih sezonaca.
- Tijekom godine jedan do dva posto nezaposlenih uključimo u neki od obrazovnih programa, a vodimo se potrebama tržišta za pojedina zanimanja. Kandidati moraju proći psihološku obradu u našoj Službi za profesionalno usmjeravanje te liječnički pregled kod specijalista medicine rada prije nego s njima i obrazovnom ustanovom sklopimo ugovor.
Intencija je pomoći prvenstveno onima s dužim stažem na Zavodu za zapošljavanje, ali i svima ostalima da im se ojačaju kompetencije te da ih se učini konkurentnijima na tržištu rada.
Uključivanje u obrazovni ciklus nezaposlenima pomaže i na druge načine: ponovno ih potičemo na aktivno traženje posla, kroz izobrazbu šire mrežu kontakata, nerijetko ostaju raditi kod poslodavaca gdje su odrađivali praktični dio nastave i slično, kaže Tanja Lorencin Matić, rukovoditeljica Odjela posredovanja i pripreme za zapošljavanje pri pulskom Područnom uredu HZZ-a.
Mnogi sezonci, kaže naša sugovornica, shvatili su da će, unatoč radnom iskustvu, bez odgovarajućeg obrazovanja uvijek imati manju plaću od kolega s "papirom". Poslodavci sve više traže radnike koji su prošli stručnu izobrazbu, tako je i s vrtlarima koje posebno pred sezonu traže turističke tvrtke.
Nakon proljetos osposobljenih sedam vrtlara u Poreču i 11 u Puli, novih deset se upravo obučava u Rovinju.
U Puli se 14 polaznica osposobljava za posao njegovateljice starijih i nemoćnih osoba, a u Pazinu njih deset pohađa program za voditelja poljoprivredno-turističkog imanja, što se pokazalo kao pun pogodak u središnjoj Istri gdje je agroturizam najzastupljeniji.
Uoči ovoljetne sezone osposobljeno je 11 sobarica u Poreču, deset pomoćnih kuhara u Labinu i deset picajola u Puli. Osam mlađih kuhara upravo se specijalizira za vegetarijansku kuhinju.
U rujnu je devet KV kuhara završilo prekvalifikaciju u Puli, a upravo traje šestomjesečna prekvalifikacija pet KV zidara. (Duška PALIBRK)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU