Hrvatskoj 128 mil. eura za zapošljavanje mladih

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Da više od pet i pol milijuna NEET-sa, kako u Europi nazivaju nezaposlene mlade ljude, ne bi postali izgubljenom generacijom, Europska komisija osmislila je program "Garancija za mlade" za koji je do 2020. osigurano šest milijardi eura, od kojih će Hrvatska, sada je već izvjesno, dobiti oko 128 milijuna eura.

Prvih nešto više od 60 milijuna moći ćemo povući iz Europskog socijalnog fonda nakon što bude usvojen europski proračun za petogodišnje razdoblje, što se očekuje tijekom ovog mjeseca, a ostatak u slijedeće dvije godine, objasnio je u razgovoru za Hinu glasnogovornik Ministarstva rada i mirovinskog sustava Krunoslav Vidić.

Na razini Europske unije stopa nezaposlenosti mladih iznosi 23,5 posto što znači da je bez posla oko 5,6 milijuna ljudi u dobi od 15 do 24 godine. Nazvani su NEET-sima što je skraćenica od "not employed, not in education, not in training" (nisu zaposleni, ne školuju se, ne pripremaju za posao). U Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti mladih iznad 50 posto, što znači da je među nezaposlenima svaka treća osoba između 15 i 29 godina.

"Garancijom za mlade" Hrvatska bi im trebala omogućiti da se zapošljavaju u roku četiri mjeseca nakon što dođu na burzu rada, a do trenutka kada će se svakoj mladoj osobi moći ponuditi kvalitetan posao, nastavak obrazovanja, naukovanje ili vježbeništvo, proći će oko tri godine. Do tada će se, ističe Vidić, provesti brojne reforme koje će se financirati iz Europskog socijalnog fonda s oko 66,35 milijuna eura, te s dodatnih 61,82 milijuna eura iz priključenog fonda Inicijativa za zapošljavanje mladih (ESF).

Kada se EU sredstvima doda sufinanciranje iz državnog proračuna, dolazi se do velike brojke od oko 144 milijuna eura kojima će se do 2020. provoditi i financirati "Garancija za mlade", naglašava Vidić.

Iako se u "Garanciji" govori o mladima od 15 do 25 godina, jer tako mlade osobe u radnoj snazi prepoznaje Međunarodna organizacija rada i Europski ured za statistiku, mnoge su države članice, pa tako i Hrvatska, odlučile "Garancijom" obuhvatiti i one koji su u dobnoj skupini od 25 do 29 godina. Kroz nekoliko tjedana Ministarstvo očekuje službenu informaciju hoće li se sredstva moći proširiti i na tu dobnu skupinu.

U slučaju da sredstva budu usmjerena samo na skupinu od 15 do 25 godina, za one starije koristit će se sredstva iz državnog proračuna i ESF-a, kaže Vidić. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter