Po skupoći hrvatski su kampovi ove godine zauzeli 4. mjesto u Europi nakon Švicarske, Italije i Danske. Tako barem kažu nedavno objavljene analize njemačkog autokluba ADAC-a. Prosječna cijena kampiranja u Hrvatskoj iznosi 34,19 eura.
Na prvom je mjestu Švicarska sa 46,27 eura, drugom Italija čiji su kampovi za 21 posto skuplji od hrvatskih s prosječnom cijenom od 41,49 eura. Na trećem je mjestu Danska s 37,91 eura, dok su Španjolska i Francuska zauzele 5. (32,89 eura) i 7. mjesto (32,09 eura).
- U ovoj je godini Italija izgubila primat najskuplje zemlje u kampingu Europe, te je to sada postala Švicarska koja od Hrvatske ima 35 posto više cijene. Zanimljivo je da su kampovi u zemljama nama važnog njemačkog govornog područja na samom kraju liste skupoće - Austrija je tako na 9. mjestu s cijenom od 31,20 eura, a Njemačka je na 10. mjestu s cijenom od 27,90 eura, kaže nam Adriano Palman iz Kamping udruženja Hrvatske.
Ove analize pokazuju da će ove godine dvije odrasle osobe s 10-godišnjim djetetom u sezoni prosječno morati izdvojiti 32,74 eura za noćenje u nekom od europskih kampova. Navedena cijena odnosi se na parcelu, vozilo, dodatna davanja, struju, toplu vodu i boravišnu pristojbu.
Hrvatska je od 2010. do 2013. prosječno godišnje povećavala cijenu kampiranja tek za jedan posto, međutim usprkos tom skromnom postotku najviše je poskupila na Mediteranu.
- Prosječna godišnja promjena cijena kampiranja u Italiji u tom se periodu nije mijenjala, dok je Francuska snizila cijene za dva posto, a Španjolska za tri posto. One su na to bile primorane zbog tržišnih problema. Očito je da su, usprkos investicijama, svi bili veoma oprezni sa cijenama što je rezultat opće krize i stoga opreznijeg pristupa cjenovnoj politici i poskupljenjima, tvrdi Palman.
Lani je u hrvatskim kampovima, od čega se polovica odnosi na istarske, ostvareno 25,9 posto turističkih noćenja cijele zemlje, odnosno preko 16,2 milijuna. Od tog broja jednu trećinu ostvarili su Nijemci. (B. BAN)