Hrvatski poslodavci neprestano se žale da moraju poslovati u nepovoljnim uvjetima, ali unatoč tome Hrvatska je danas osjetno bolja zemlja za biznis nego što je bila 2011. godine. Proizlazi to iz Bloombergove godišnje liste država u kojima se poduzetnici najbolje osjećaju. Hrvatska je ušla u top 50 i s Peruom dijeli 49. mjesto. U odnosu na godinu ranije, Hrvatska je napredovala za 13 mjesta.
Svaka država vrednuje se na osnovu niz parametara, od uključenosti u globalno tržište, cijene pokretanja biznisa i rada, pa do transportnih troškova, kvalitete infrastrukture, korupcije, inflacije, poreza i BDP-a po glavi stanovnika. Rejting Hrvatske je 61,9 posto, a oko te brojke kreću se i ocjene za pojedine kriterije. Od toga odskače jedino nešto niža ocjena koju je Bloomberg Hrvatskoj dao za cijenu rada i repromaterijala, 54,3 posto. U spomenuti kriterij spadaju, primjerice, produktivnost, otpremnine, zdravstveni troškovi, minimalna plaća, veličina radne snage...
Najbolja zemlja za biznis je, kao i 2011., Hong Kong, a u prvih deset još su SAD, Japan, Nizozemska, Njemačka, Australija, Kanada, Singapur, Danska i Velika Britanija. Iza Hrvatske su dvije članice EU, Malta i Slovačka, kojih nema na listi. Malo bolje, pak, kotiraju Rumunjska koja je 47., te Grčka, Bugarska i Estonija koje dijele 43. mjesto.
Od država s prostora bivše Jugoslavije na listi je uz Hrvatsku još samo Slovenija koja se s 55. spustila na 35 mjesto. Na listi za 2011. bila je Crna Gora i to 36., ali u međuvremenu su se tamo, procijenili su u Bloombergu, uvjeti poslovanja ozbiljno pogoršali, pa te države više nema u top 50. (D. C./NL)