Hrvatska u cetvrtfinalu

U odlucujucoj utakmici za plasman u cetvrtfinale Eurobasketa Hrvatska je u utorak navecer u zadnjem kolu u skupini E u krajnje neizvjesnoj utakmici pobijedila Njemacku i plasirala se u cetvrtifinale koje je na rasporedu u petak. Hrvatska ce igrati s pobjednikom dvoboja Turska - Slovenija.

Nakon pocetnog vodstva Nijemaca, Hrvatska je koševima Rozica i Kasuna te dvjema uzastopnim tricama Ukica i Popovica napravila niz od 10:0 za prvu osjetniju prednost (10:2). Miniserijom Planinica i Ukica vodstvo Hrvatske je vec u 6. minuti naraslo na plus 11 (14:3), no Njemacka se do kraja cetvrtine vratila u igru zahvaljujuci cetiri trice Schaffartzika i Jagle koji je minutu prije kraja prve dionice Njemacku na kratko opet vratio u minimalno vodstvo - 19:18. Zahvaljujuci Banicevoj realizaciji slobodnih bacanja naša je reprezentacija prvu cetvrtinu zakljucila s poenom prednosti (20:19).

I u drugoj dionici Hrvatska je potpuno kontrolirala igru i rezultat. Nakon tri i pol minute u drugom dijelu prvog poluvremena Nicevic i Loncar povecali su 25:1, a Popovic miniserijom 5:0 u 17. minuti utakmice odveo Hrvatsku na plus osam (32:24). Minutu i pol prije kraja poluvremena vodila je Hrvatska i s deset poena viška (37:27), no Jagla je najprije trecom tricom, a potom i još jednim košem s poludistance smanjio na 37:32.

Pocetkom trece cetvrtine Hrvatska je u tri navrata vodila sa sedam razlike, no Nijemci su sredinom te dionice tricom Schultzea opet smanjili na 45:43. Kod 47:43 Njemacka je nakon nekoliko minuta obostrano bez postignutog koša napravila seriju 4:0 za novo minimalno vodstvo - 48:47, a košem sa sirenom na kraju trece dionice potvrdio Hamman - 50:49. Na polovini odlucujuce cetvrtine Njemacka je drugom tricom Staigera prvi put povela s tri razlike (57:54), a Hrvatska na krilima Ukica (5) uzvratila serijom 7:0 za 61:57. U zadnju minutu utakmice Hrvatska je ušla s vodstvom 65:59, no Nijemci su se tricama opet vracali na tri, odnosno samo dva poena razlike - 67:65, manje od 20 sekundi prije kraja. Odlucujuci su bili poeni Kusa (2) i Banica (1) iz slobodnih bacanja, tako da trica Hammana sa zvukom sirene više nije mogla ugroziti pobjedu Hrvatske.

Arena Luczniczka.
Utakmica 3. kola skupine E: Hrvatska - Njemacka 70:68 (20:19, 17:13, 12:18, 21:18). Suci: Brazauskas (Litva), Dolinek (Ceška), Boltauzer (Slovenija).

HRVATSKA:
Ukic 18 (3-4), Kus 2 (2-2), Popovic 11 (4-4), Vujcic, Prkacin, Rozic 3 (1-2), Planinic 11 (1-2), Stojic, Loncar 6 (1-2), Banic 7 (3-4), Nicevic 10, Kasun 2.

NJEMACKA: Staiger 6, Schaffartzik 18 (1-1), Schultze 5, Ohlbrecht, Wysocki, Hamann 8 (1-2), Greene 2 (2-2), Pleiss, Harris , Femerling 15 (3-3), Benzing 3 (1-1), Jagla 11.